21.11.2024
Новорічна ялинка під час війни: доречно чи ні? Новорічна ялинка Фото: https://realist.online/

Новорічна ялинка під час війни: доречно чи ні?

Напередодні новорічних свят через безпекову ситуацію в містах України, а також з метою економії електроенергії, почалися дискусії щодо встановлення ялинок.

«Очевидець» зібрав інформацію про те, які міста вже визначились, як будуть святкувати Новий рік під час війни.

Отже, в  Тернополі 21 листопада міськрада завершила онлайн-опитування щодо встановлення новорічної ялинки. За результатами понад 70% мешканців, які взяли участь у голосуванні, були проти того, щоб встановлювати ялинку у місті. Тому, враховуючи думку тернополян, міськрада прийняла рішення, що цьогоріч місто зустріне Новий рік без ялинки. Однак працюватиме на Театральному майдані Резиденція Святого Миколая, а також буде влаштована Різдвяна шопка.

В Івано-Франківську вирішили не встановлювати новорічну ялинку та не вмикати святкову ілюмінацію. Таке рішення міська влада прийняла через необхідність економити електроенергію. Крім ялинки місто також відмовилося від святкових арок та ілюмінації. Однак на свята у Франківську таки облаштують новорічні фотозони та встановлять символічну ялинку із понад тисячі дитячих малюнків про перемогу.

У Чернівцях також погодилися не встановлювати ялинку з огляду на те, що в країні війна та  системні перебої з електропостачанням. Про це розповіла в коментарі Шпальті начальниця управління культури Чернівецької міської ради Юлія Сафтенко.  «Встановлення штучної 20-метрової ялинки з 3D-гірляндами недоречне. Тому ми запропонували, що цьогоріч, враховуючи воєнний час, буде доречно встановити штучну 7-метрову ялинку в КП «Центр культури та дозвілля імені Тараса Шевченка». Її придбали торік за кошти парку».

Архівне фото Шпальти/торішня ялинка у Чернівцях

У Житомирі теж не планують прикрашати головну ялинку. Але для дітей у місті пройдуть заходи, приурочені до новорічних свят. Маленькі житомиряни зможуть взяти участь в майстер-класах та написати листа Святому Миколаю. Про це у коментарі Першому житомирському розповіла начальниця управління культури Ілона Колодій.

А ось у Ніжині розгорівся скандал щодо доцільності встановлення міської новорічної ялинки. Очільник міста заявив, що заплановані на святкування кошти передадуть на потреби ЗСУ. Проте не всі містяни підтримали таке рішення. Зокрема, дехто вважає, що дітям полеглих воїнів потрібно влаштувати новорічне свято із міською ялинкою. Інші ж наполягають на тому, що зараз важливіше віддати кошти на фронт.

Скріншот коментарів під постом Олександра Кодола в ФБ

Хто ще відмовився від ялинки?

У Рівному цьогоріч ялинку не встановлюватимуть, бо, за словами мера міста Олександра Третяка, 56% людей висловились проти святкувань.

У центрі міста, де в минулі роки була ялинка, зараз прощаються з загиблими бійцями ЗСУ. Мер планував встановити ялинку у парку, однак і від цієї ідеї у Рівному відмовилися.

У Запоріжжі також святкові заходи обмежать. Міська влада міста вирішила не встановлювати новорічну ялинку на головній площі, оскільки за результатами онлайн-опитування більшість городян проголосували проти.

У Чернігові теж не планують організовувати традиційне новорічне містечко та проводити жодних офіційних та неофіційних заходів до свята Нового року. Про це розповів начальник міського управління культури та туризму Олександр Шевчук для «Суспільне Чернігів».

За його словами, це питання обговорювалось вже кілька разів, і на останньому з обговорень присутні дійшли до висновку, що ніяких заходів на Новий рік у Чернігові планувати не будуть.

Де буде ялинка?

Мер Ірпеня Олександр Маркушин вважає, що навіть у війну не варто відбирати свято у дітей. Тому в Ірпені встановлять минулорічну ялинку.

“Цього року у нас не буде святкувань. Ми жодної копійки з бюджету не будемо витрачати на встановлення або на купівлю ялинки. Ми плануємо встановити минулорічну штучну ялинку, залишились усі прикраси”, – сказав мер міста в ефірі “Сніданку з 1+1” .

У місті Кременчук на Полтавщині вже монтують ялинку, однак грошей на прикраси не витрачатимуть.

Масових зимових свят у місті також не буде. Однак буде працювати встановлена підприємцем ковзанка.

21 листопада на площі Перемоги у Кременчуці почали встановлювати головну ялинку міста. ФОТО: ТелеграфЬ

Поставити ялинку планують і у ще одному місті Полтавщини – Миргороді. Однак без ілюмінацій та святкових заходів біля неї.

Щодо самої Полтави, то міський голова Олександр Мамай пропонує дочекатися дозволу Кабміну та згоди мешканців громади на встановлення ялинки.

А ось попри кілька петицій щодо недоречності святкових заходів в умовах війни, у Києві встановлять головну новорічну ялинку країни. Про це в інтерв’ю РБК сказав столичний голова Віталій Кличко.

За його словами, про святкування Нового року у столиці говорив з військовими, які перебувають на передовій.

“І один із хлопців сказав: “Чому моя дитина буде зараз без ялинки, без Нового року, без новорічного настрою?” — зазначив Кличко.

Він додав, що жодних масових заходів не планується. Але представники бізнесу власним коштом погодилися встановити новорічне дерево.

Новий рік у Києві у довоєнні роки. Фото: stok.karas.uliia.gmail.com/Depositphotos

Військовий експерт: «Встановлення ялинки не відіграє якоїсь важливої ролі в сучасній війні»

Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив», розповів «Очевидцю», що наведення ракетної зброї здійснюється саме по координатам, супутниковим даним, а не з огляду освітлення того чи іншого міста:

«Під час Другої світової війни  світломаскування міста дійсно було важливим, оскільки бомбардування здійснювались часто вночі: пілоти орієнтувалась не тільки по мапах, а й за освітленням місцевості. Зараз це не відіграє ніякої ролі, оскільки наведення ракетної зброї здійснюється саме по координатах, супутникових даних».

Проте військовий експерт вважає, що все ж недоречно встановлювати святкові ялинки у містах, оскільки, як мінімум, це – економія електроенергії.

«Зараз країна знаходиться в дуже важкому становищі щодо енергозабезпечення. Такі святкові об’єкти споживають велику кількість електроенергії, вони, на мій погляд, м’яко кажучи, недоречні. Тому зараз мені здається треба все ж таки утриматись від таких об’єктів святкування, як новорічна ялинка десь в центрі міста», – підкреслив Олександр.

Обговорення у різних містах України з цієї теми продовжуються. Можна зрозуміти  і батьків, які хочуть свята для своїх дітей, і тих, хто вважає відмову від встановлення ялинки у своєму місті ще одним кроком до пришвидшення нашої перемоги. Однак у вирі різних дискусій не забуваймо, що для багатьох українців, серед яких – також українські діти,  ніколи  не буде жодного вибору, бо їх вбила росія. Можливо, заради солідарності і в пам’ять про них  можна чимось поступитися?