Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-embed-facebook domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ochevydetste/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Очевидець.Медіа Новини –
20.04.2025
«Ніби вдома побували». У Тернополі діє центр підтримки переселенців «ЯМаріуполь»

«Ніби вдома побували». У Тернополі діє центр підтримки переселенців «ЯМаріуполь»

Сотні тисяч маріупольців, які втратили своє житло, роботу та рідних шукають можливість розпочати нове життя в різних куточках України. З метою підтримки ВПО була створена мережа центрів підтримки переселенців «ЯМаріуполь». Нині це – більше 10 центрів по всій Україні, де щоденно сотні маріупольських родин отримують комплексну допомогу – від гуманітарної до психологічної підтримки. Один із таких працює в Тернополі.

Маріуполь усюди

Тернопільський «ЯМаріуполь» знаходиться на вулиці Героїв Євромайдану, 9. Його важко не помітити, бо фасад центру прикрашає художня репродукція вітражу з маріупольської філармонії.

Заходиш в середину – а на стінах розляглися неймовірні краєвиди живого й квітучого Маріуполя. Працівники вирішили зробити концепцію приміщення, яка б нагадувала їхнє місто, тому голих стін тут просто не знайти. Маріуполь усюди.

«Є безліч будівель архітектури в Маріуполі, які пережила Першу і Другу світову війну, але не пережили варварської російської навали, – коментує Оксана Гринько, керівниця центру підтримки переселенців «ЯМаріуполь» в місті Тернополі і додає: ми відкрили свої двері 14 вересня. Цей унікальний проєкт, який був ініційований міським головою міста Маріуполя Вадимом Бойченком. Перший центр відкрився у Запоріжжі, куди найперше маріупольці виїжджали з-під обстрілів та потім з-під окупації. Згодом такі центри запрацювали ще у 16 містах України. Центри «ЯМаріуполь» об’єднують міжнародних партнерів, донорів, волонтерів та великий український бізнес навколо допомоги маріупольцям. Тобто це така потужна структура, яка надає допомогу і підтримку усім маріупольцям, які опинилися на підконтрольній Україні території».

Загалом у всіх центрах зареєструвалися вже близько 60 тисяч маріупольців. У тернопільському – майже тисяча. Після реєстрації їм надають гуманітарну, психологічну, медичну та юридичну чи іншу допомогу, яку вони потребують.

«Якщо говорити про гуманітарну допомогу, то це видача продуктових наборів кожні три тижні і щомісяця – гігієнічні набори, – каже Оксана Гринько. – Окрім того, кожен центр ще додатково працює із локальними донорами або міжнародними фондами і має можливість надавати додаткову допомогу. Наприклад, ми забезпечуємо канцелярським приладдям учнів 2-11 класів, роздаємо рюкзаки першокласника усіх, хто вперше йде до школи, а для випускників діє програма із забезпечення потужними ноутбуками з ліцензійним програмним забезпеченням, мишкою і сумкою. Маємо ще програму, завдяки їй забезпечуємо родини обігрівачами, ковдрами, подушками, ковдрами і постільною білизною.  Для дітей видаємо теплий одяг і взуття. Їх отримують дітки, батьки яких написали відповідні заяви.

Є ще програма одноразової допомоги при народженні дитини – 16 тисяч 100 гривень. Ці кошти отримали вже 11 наших матусь, які народили діток у 2022 році.  Також Маріупольська міська рада продовжує надавати допомогу на лікування. Така програма у нас працювала у місті до війни і триває досі».

Ніби вдома

У центрі працюють 10 маріупольців. Ще троє – тернополяни. Наталя Дубиніна – маріупольчанка, експертка з працевлаштування. Вона покинула місто за декілька днів до війни, а її хлопець – захисник «Азовсталі» – досі перебуває у полоні. Зв’язку із ним дівчина немає. До війни Наталія працювала у департаменті соцзахисту. Тепер же шукає роботу для ВПО.

«Насправді, це не дуже простий процес, адже більшість тих, хто приїхали, працювали у Маріуполі на заводах, а в Тернополі таких вакансій немає, тому людям доводиться проходити навчання чи перекваліфікацію. Однак близько 10 особам таки вдалося знайти місце праці, хтось шукає роботу самостійно і теж знаходить», – розповідає дівчина.

Також у центрі облаштували дитячий ігровий куточок. Тут дітлахи можуть провести час під наглядом виховательок з педагогічною освітою.  Останні організовують різноманітні заходи, майстер-класи тощо.

«Ми займаємося з дітьми, поки батьки отримують допомогу у нашому центрі. Також вони можуть залишити дитину і піти вирішити власні справи: відвідати лікаря, закупитися на ринку, піти до перукаря тощо, – розповідає вихователька-методистка Наталія Коломоєць. – Діти дуже люблять у нас гратися іграшками, бо не завжди мають у новому домі їх у достатній кількості. Дуже розчулює, коли діти говорять: «такий конструктор був у мене вдома», чи «такий пластилін в мене залишився в Маріуполі», чи «така валізка залишилася  у моїй кімнаті». Ми завжди говоримо, що всі іграшки їх чекають вдома, і стараємося не травмувати зайвий раз діток».

У центрі розвивають також культурний напрям: організовують походи  в театр, музеї, екскурсії тощо. Загалом роблять усе, щоб підтримати людей, які втратили домівки, відволікти від сумної реальності та допомогти відновити їм віру в себе.

«Все робиться комплексно, щоб люди відчували і турботу, і підтримку. І найголовніша складова, що сюди люди приходять, як додому – каже керівниця Оксана Гринько. – Ми намагаємося у кожному нашому центрі створити куточок Маріуполя. Окрім того, стараємося інтегрувати наших маріупольців до тих громад, де вони опинилися, для того, щоб люди себе не почували обабіч дороги життя. І люди цінують те, що про них пам’ятають і що про них турбуються. Так, допомога значно спрощує життя, але , напевно, більш за все, вони відчувають емоційну підтримку. Люди приходять, як до себе додому. І багато хто каже після відвідин центру: «як удома побував». А ми дякуємо своїм відвідувачам, що вони до нас приходять, що ми їм потрібні. Тому ми все робимо для того, щоб вони тут почували себе комфортно».

Центр працює з понеділка по суботу (08.00-18.00).

Фото авторки