Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-embed-facebook domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ochevydetste/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Очевидець.Медіа Інтерв'ю –
19.04.2025
Спорт під час війни: як фізактивність допомагає боротися зі стресом Photo: Jordan Siemens

Спорт під час війни: як фізактивність допомагає боротися зі стресом

Наше тіло і його фізичний стан значною мірою впливає не тільки на сприйняття себе, а й на емоції. Саме тому під час стресового періоду психологи радять приділити увагу тілу і його потребам: харчуванню та фізичній активності.

Як фізична активність допомагає боротися зі стресом – читайте у матеріалі  «Очевидця».

Що відбувається з організмом під час стресу?

Наше тіло постійно контролює рівень кортизолу (так званий «гормон стресу»), щоб підтримувати гомеостаз – сталість внутрішнього середовища і фізіологічних функцій організму. Коли ж рівень кортизолу сягає вище або нижче норми – це завдає суттєвої шкоди здоров’ю.

Фітнес-коуч, засновник проєкту «Tilovtilo» Владислав Галушкін розповів нам в коментарі, що під час стресу  у людей змінюється  гормональний фон, а саме підвищуються гормони стресу – адреналін та кортизол,  а також відбувається збій в роботі серцево-судинної системи.

«Під час стресу організм має більшу схильність до різних захворювань, внаслідок впливу стресу на імунну систему», – пояснив тренер.

Тренерка, віцечемпіонка України Марина Запорожець додала, що стрес  погіршує діяльність ЦНС (центральна нервова система – прим.), впливає на психоемоційний стан, а також обмін речовин в організмі.

Який вплив емоційного стану на фізичне здоров’я?

Тренерка Марина Запорожець розповіла нам в коментарі, що при постійних негативних емоціях (страх, гнів, безнадійність, ревнощі, заздрість, самокритика)  – організм саморуйнується:

«Це стає причиною багатьох захворювань».

Фітнес-коуч Владислав Галушкін підкреслив, що емоційний стан впливає на усі процеси в нашому організмі.

«Наш організм – це синергія (сумарний ефект, – прим.) усіх процесів. Якщо є дисбаланс в гормональній системі, у людини не буде хорошого емоційного стану. Виникають проблеми, починаючи з головного болю та закінчуючи найгіршими наслідками, а саме розвитку хронічних захворювань», — пояснив експерт в коментарі «Очевидцю».

Photo: Elina Fairytale

Як тренування допоможуть у боротьбі зі стресом?

 При занятті спортом у мозку виробляються нейромедіатори, які відповідають за гарний настрій, стимулюють вироблення ендорфіну («гормон щастя») і пригнічують «гормон стресу» – кортизол.

«Під час фізичних вправ йде активний приплив кисню до всіх органів тіла, підвищується сила і рухливість, покращується кровообіг, а після закінчення тренування ви відчуваєте відмінний настрій, оскільки виділяється серотонін (гормон впевненості в собі та задоволення, – прим.) і дофамін (відповідає за задоволення, мотивацію та радість від руху, – прим.). Під час будь-якого тренування потрібна наша зосередженість, саме це допомагає трохи відключити нашу увагу від поточних турбот і розвантажити наш психоемоційний стан», – підкреслила тренерка Марина Запорожець.

 Заняття спортом сприяють здоровому та спокійному сну

Тренер, співзасновник проєкту «Tilovtilo» Констянтин Кутузов розповів,  що регулярні фізичні навантаження можуть покращувати якість сну.

«Якість сну покращується, є дослідження, які це підтверджують.  Проте, за 2-3 години до сну, я не рекомендую виконувати занадто інтенсивні тренування, оскільки фізична активність вмикає  процеси діяльності нашого мозку. Якщо Ви можете тренуватись лише у вечері, то краще оберіть не інтенсивний варіант тренування», – порадив експерт.

Також Констянтин Кутузов додав, що заняття спортом покращують не лише фізичне, а й ментальне здоров’я, набуття нових навичок, а також впевненість у собі.

Ілюстративне фото з відкритих джерел

 Як залишитись фізично активними?

  • Робіть короткі перерви протягом дня, під час яких ви зможете виконати вправи: нахили тулубу, присідання, відтискання від підлоги, рухи руками й ногами протягом 5-10 хвилин.
  • Більше гуляйте, по квартирі чи на вулиці, ходьба допомагає тримати ваші м’язи у тонусі, особливо корисною буде ходіння сходами вгору.
  • Менше сидіть, сидячий спосіб життя збільшує ризик порушень зору,  сколіозу, геморою тощо. Бажано вставати та витягуватись в повний зріст кожні 3 хвилин.