03.12.2024
Ракетна атака в Україні: Відчай Кремля чи стратегія? Рятувальники оглядають місце ракетного обстрілу російськими військами по центру Києва. 10 жовтня 2022 р. Фото: AP

Ракетна атака в Україні: Відчай Кремля чи стратегія?

Лише за ранок 10 жовтня росія випустила по території  України 84 крилаті ракети й 24 безпілотні літальні апарати – росіяни атакували енергооб’єкти у Києві та Київській області, Львівській, Запорізькій, Дніпровській, Вінницькій, Хмельницькій, Івано-Франківській, Сумській, Харківській, Житомирській та Кіровоградській областях.

11 жовтня окупанти знову штурмували Україну ракетами та дронами-камікадзе. Під удар потрапили об’єкти інфраструктури у Львівській, Вінницькій та Дніпропетровській областях. В результаті було пошкоджено третину енергетичної інфраструктури країни, загинуло понад 20 осіб та більш як 100 було поранено.

Про що свідчать російські ракетні удари по Україні?

 Свої невдачі у прямих боях із ЗСУ російські окупанти намагаються приховати, вдаючись до масованого ракетного терору проти мирного населення та інфраструктури нашої країни. Таку думку в коментарі «Очевидцю» висловила кримська політологиня Євгенія Горюнова.

– Навряд чи можна повязувати вибухи, які відбулись 8 жовтня на мосту через Керченську протоку, з діями росіян 10-11 жовтня. Ми розуміємо, що у росії достатньо складна ситуація на фронтах й тому, відповідно, від військового оточення путіна чекали якихось результатів, – впевнена Євгенія.

 Яка мета цієї одночасної масованої атаки?

 Олександр Солонтай, директор програм практичної політики Інституту Політичної Освіти, у коментарі «Очевидцю» розповів, що ворог намагається таким чином зупинити Україну на шляху до перемоги та відновлення:

 – Мета ворога –  знищити центри управління рішень. А хто у нас є цими центрами? Це  – громадяни України, які стоять за ЗСУ! Ми стоїмо за українською армією, тому ми для ворога є мішенню. Наша вина, на думку ворога, в тому, що ми живі та боремося, замість здатися та померти. Це вже другий удар по нашій інфраструктурі. Ворог намагається таким чином зупинити Україну на шляху до перемоги та відновлення. Перший такий удар, після якого без світла залишився схід та центр України, був після звільнення значної частини Харківщини. Після деокупації ще однієї частини Харківщини, півночі Донеччини навколо міста Лиман та північних сіл Херсонщини, ворог вдарив вдруге. Це – тероризм. Росія нас тероризуватиме за наші успіхи та власні поразки.

Наслідки обстрілу в Дніпрі, 10 жовтня 2022 року. ФОТО: Dilkoff

Кримський міст – привід ракетних обстрілів чи наслідок?

Як відомо, вранці 8 жовтня на Кримському мосту, який з’єднує окупований Кримський півострів з росією, сталася пожежа. Два автомобільні прольоти моста були частково зруйновані.

Політологиня Євгенія Горюнова в коментарі «Очевидцю» розповіла, що росіяни могли спеціально завдати удару по Кримському мосту, аби потім був привід бити по містах України:

– Ми ще не маємо чіткої інформації про те, хто стоїть за цими вибухами. Чи має взагалі Україна до цього відношення. Я вважаю, що ці вибухи могли бути спеціально зроблені росіянами, аби потім був реальний привід відповісти нам, бити по нашим містам, хоч вони, звісно, і до цього били. Бити по інфраструктурних об’єктах,,  по електростанціях й просто по нашим вулицям, будинкам, аргументуючи тим, що це – відповідь за удар по Кримському мосту: нібито реальний привід, а не химерний. Потрібно було показати: «Бачите: ми все ще можемо –  таким чином помстимося українцям». Кримський міст – привід ракетних обстрілів, а не жодним чином наслідок такої відповіді.

Пожежа на Керченському мосту, який з’єднує Крим із Росією: після вибуху вантажівки 8 жовтня 2022 року. Фото: Getty Images

Чи може рф повторити масовану ракетну атаку по Україні?

– Так, атака може бути в будь-який момент зновy. […] Тому відновлюючи Україну, дуже важливо враховувати терористичні загрози на майбутнє та убезпечуватися від них. Окрім військових методів, потрібно перебудовувати інфраструктуру всіх відновлених об‘єктів та процесів одразу з використанням децентралізації енергозалеживлення, посилювати ощадність споживання, розбудовувати мережу сховищ, поглиблювати цифровізацію, навчати домедичній допомозі та втілювати інші заходи, щоб посилювати нашу стійкість та відновлення! – зазначив директор програм практичної політики Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай.

 Масовані обстріли змогли зламати дух українського народу?

 У більшості регіонів України сигнал «Повітряна тривога» звучав 10 та 11 жовтня майже по 5 годин щодня. Містяни весь цей час перебували у бомбосховищах та інших безпечних місцях. Однак після закінчення небезпеки з новими силами повернулися до боротьби та відновлення держави.

Українські комунальники лише за добу відновили електропостачання у більшості областей країни. Інфраструктура міст активно ремонтувалась: наприклад, у Дніпрі вже на наступний день не було й сліду від глибокої вирви, залишеної ракетою на одній із міських вулиць.

Дорога, яка була пошкоджена 10 жовтня російською ракетою. ФОТО З FACEBOOK ФІЛАТОВА
Відновлена дорога. Ранок 11 жовтня. ФОТО З FACEBOOK ФІЛАТОВА

Українці лише за 10-11 жовтня задонатили на дрони-камікадзе RAM II UAV 352 млн гривень замість 100 млн запланованих.

– А завдяки тому, що українці вміють правильно трансформувати свою лють у конструктивне русло, бавовни буде багато! У єдності  – наша сила і перемога! Ці недолугі ніколи не зрозуміють нас усіх: хто навіть під обстрілами ракет донатить на перемогу, – про це у Facebook повідомив Благодійний фонд Сергія Притули.

Зазначимо: американське видання The New York Times інформує, що останні ракетні удари рф по Україні ставлять під сумнів якість російської зброї та спроможності російської армії реалізувати військові плани путіна.