Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-embed-facebook domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ochevydetste/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Очевидець.Медіа Новини –
18.04.2025
Кримінал, війна та «соціалка»: про що найчастіше пишуть провідні онлайн-медіа Тернопільщини

Кримінал, війна та «соціалка»: про що найчастіше пишуть провідні онлайн-медіа Тернопільщини

Кримінал та надзвичайні ситуації, війна й соціальна тематика  – такі матеріали найчастіше зустрічаються у новинних стрічках найпопулярніших сайтів Тернопільщини. Такими є результати моніторингу, проведеного 8-12 серпня на сайтах «0352.ua», «RIA/20 хвилин», «Галас», «Номер 1» та «Терміново». Саме ці медіа є найбільш популярними в регіоні, відповідно до результатів, оприлюднених сервісом Similarweb.

Усього за вказаний період на цих сайтах розмістили 503 матеріали.

Зважаючи на те, що Тернопільщина – умовно мирна область, не дивно, що на першому місці за популярністю все ж тримаються кримінальні новини та повідомлення про надзвичайні ситуації. Загалом мова про 116 матеріалів або 23% від загальної кількості. Щоправда, тут варто додати, що у кримінальних новинах з’явилися і дотичні до війни матеріали. Наприклад, про судовий процес над псевдоволонтером, який присвоїв собі кошти, зібрані на допомогу ЗСУ.

На другому місці – соціальна тематика, недотична до війни. Це переважно повідомлення про відключення води чи перекриття доріг через ремонтні роботи. Разом – 107 матеріалів або трохи більше 21%. 

Третє місце посідають новини та статті, що стосуються війни. Найчастіше це повідомлення про загибель бійців із Тернопільщини. Набагато рідше – офіційна інформація про бойові дії від Офісу президента чи представників Кабміну. Інші джерела трапляються рідко. Хоча в «RIA/20 хвилин» час від часу аналізують, що у світовій пресі пишуть про війну в Україні та її наслідки. Наприклад, про загрозу ядерного удару чи про  удар по російській базі в Криму

Тема війни присутня майже всюди

Матеріали про соціальні наслідки війни становлять 8,55% від загальної кількості опублікованих у вказаний період. Тоді писали про перевірку укриттів та підготовку до навчального року закладів освіти, про тривожні кнопки та відеоспостереження у школах та дитсадках, зважаючи на безпеку учнів під час війни. І от якраз у цій категорії почала траплятися відверта джинса, намішана з політикою. Про те, як  депутати перевіряють укриття-підвали. Чи про те, як підлітки вирощують  «врожай для захисників», однак зі згадкою про підтримку цієї ініціативи компанією нардепа-аграрія. Загалом же політики та джинси у матеріалах п’яти найпопулярніших сайтів Тернопільщини – трохи менше 3% – 15 матеріалів із 503.

Про волонтерство та активізм загалом опублікували 30 матеріалів. Майже всі вони стосувалися допомоги бійцям або ж внутрішньо переміщеним людям. Це 6% від загальної кількості опублікованих текстів.

Трохи понад 5% – новини та статті економічного спрямування. Наприклад, про курс валют, підвищення цін на продукти та пальне. Однак і серед них тема війни не зникає. Так, наприклад, є матеріал про те, як двоє херсонців  відкрили у Тернополі кав’ярню.

Про що пишуть найменше

Культура, здоров’я та спорт наразі займають чи не найменше місця у новинних стрічках регіону – 3,18%, 2,39% та 1,99% відповідно. Та й то культурні та спортивні події так чи інакше теж перегукуються з питанням війни – чи не всі події зараз проходять зі збором коштів на ЗСУ. Що ж до питань здоров’я, то помалу почало набирати обертів питання ковіду. Матеріали стосувалися або вакцинації, або статистики захворюваності.

А от про захист прав людини та екологію у тернопільських онлайн-медіа практично не писали – 0,2% та 0,8% з усіх проаналізованих матеріалів.

3,78% від опублікованих 8-12 серпня матеріалів становлять або промо, або новини пресслужб (до слова, не завжди відповідно промарковані), або тексти а-ля «цей день в історії».

Ірина Небесна, регіональна представниця Інституту масової інформації в Тернопільській області

Блог підготовлено в межах проєкту «Мережа медіаспостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House. Зміст блогу є відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та його автора й необов’язково відбиває позицію Freedom House.

Головне зображення: pexels