24 травня 2023 року в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулась знакова подія у День слов’янської писемності і культури – презентація книг Митрофорного протоієрея, отця-доктора, пластуна Івана Андрія Говери на тему «ЛІТУРГІЯ ЖИТТЯ ПІДПІЛЬНОЇ ЦЕРКВИ» (із серії Літургія підпільної УГКЦ), яка зібрала поважну аудиторію духовних осіб, пошуковців, викладачів, видавців, керівників громадських організацій та об’єднань, семінаристів Тернопільської вищої духовної семінарії імені Йосифа Сліпого. Організатор духовно-просвітницького заходу – Центр дослідження історії Української греко-католицької церкви (м. Тернопіль), що спеціалізується на вивченні і популяризації спадщини катакомбної Церкви.
Довідка. Отець Іван Андрій Говера народився в Івано-Франківську 1966 року. Священиче життя розпочалося на Тернопільщині після закінчення підпільної духовної семінарії у Львові (1990 рік), яку поєднував із навчанням у Косівському технікумі народних художніх промислів імені В. Касіяна. У 1996 році о. Іван Андрій закінчив вищі богословські студії Люблінського католицького університету і захистив ліценціат. З грудня 1993 року обіймав посаду пароха Катедри Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі, згодом став деканом міста Тернополя. З 2006 року – синкел у справах мирян Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.
Свої наукові пошуки о. Іван Андрій Говера присвятив дослідженню Літургії, що в умовах тоталітарного режиму несла місію Нескореності. Автор зустрічі ділився результатами напрацювань, а саме: зібраних і впорядкованих усних свідчень тогочасного життя Церкви, які лягли в основу захищеної дисертації та серії книжкових видань, заодно і краєзнавчої тематики. Презентований духовний доробок виявився чималим:
Симфонія Кафедрального собору. Минуле і сучасність / о. О. Глубіш, Н. Шподарунок. Тернопіль : Джура, 1999.
Біблія у моєму житті (методичний збірник). Тернопіль : Джура, 2004.
Короткий правильник поведінки християнина у Божому храмі. Тернопіль : Підручники і посібники, 2007.
Катедра. Тернопіль : Джура, 2009.
Підпільна семінарія УГКЦ. Тернопіль : Джура, 2010.
Літургія підпільної церкви. Рим-Тернопіль : Джура, 2014.
Будівничий Віри. Тернопіль, 2019.
Літургійне життя священиків та вірних в Українській греко-католицькій церкві. Львів : Свічадо, 2019.
Дев’ятниця до святого Антонія Падевського. Тернопіль : Джура, 2022.
Духовне спілкування розпочалося із спільної молитви. Вітальні слова звучали як молитовне доповнення від виступаючих:
Боголюбивого владики Теодора Мартинюка, доктора богослов’я, єпископа-помічника Тернопільсько-Зборівського УГКЦ;
о. Віталія Козака, доктора богослов’я, синкела Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, модератора заходу;
о. Юстина Бойка, доктора богослов’я, настоятеля Свято-Іванівської Лаври Студійського Уставу УГКЦ (м.Львів);
Володимира Барни, українського поета, журналіста, громадського діяча, члена НСПУ та НСЖУ.
Приємною несподіванкою для автора зустрічі та й усіх присутніх було офіційне прийняття о. Івана Андрія Говери в Національну спілку письменників України із врученням членського квитка № 175.
Тож нехай засвітить мирне небо над Україною, щоб подальші омріяні видання автора мали життя, яке духовно гартує Українську Націю.
Тернопільський обласний краєзнавчий музей істинно радий співпраці, що з вірою укріплює наш духовний фронт.
Оленка Крупніцька, старший науковий співробітник художньо-рекламного відділу ТОКМ