У Тернополі татусі на власному прикладі показують, що виховання дітей – це не лише робота мами, а стереотипи про те, що обов’язки батька закінчуються на зароблянні грошей, – це пережиток минулого.
Допомагає їм у цьому команда проєкту Tatohub. Тут татусі разом зі своїми чадами займаються спортом, майструють вироби, беруть участь у майстер-класах, різноманітних лекціях та просто весело і цікаво проводять разом час. Детальніше про проєкт розповідаємо далі.
Долаючи стереотипи
«Модель створення батьківських клубів – не нова. У Європі застосовується схожий підхід і залучення татусів до проведення змістовного дозвілля разом, забезпечення всебічного розвитку дитини, а також сприяння партнерським відносинам в родині, – розповідає комунікаційна менеджерка проєкту Tatohub Вікторія Ушакова. – В Україні з кожним роком стає все більше ТатоХабів? і ми раді, що Тернопіль не виключення. Тепер і у нашому місті є простір для татів та чоловіків, які хочуть дізнаватись більше про виховання, піклування та догляд за дітьми; місце, де сприяють формуванню здорових стосунків у родині».
До команди проєкту, додає Вікторія, окрім неї, входять Яна Шкуратова – координаторка, волонтерка, авторка та ідейна натхненниця багатьох благодійних ініціатив, і Микола Максимюк – адміністратор проєкту та івент-менеджер.
У ТатоХабі зауважують, що їхній проєкт в тому числі покликаний боротися із гендерними стереотипами.
«Не відкрию таємницю, коли скажу що в Україні дійсно є гендерна нерівність. В той же час існують програми, які працюють з жінками. Наприклад, щодо розвитку жіночого підприємництва та жінок в політиці, бо їх там критично мало, – розповідає Вікторія. – Якщо ж ми говоримо про чоловіків, то вони представлені у галузях бізнесу, політики, влади, а ось у сфері сім’ї та побуті існує стереотип, що чоловік там не повинен нічого робити. Насправді, це теж не дуже добре для чоловіків. За нашими даними, до 80% чоловіків старшого віку шкодують, що приділяли своїм дітям недостатньо часу, але усвідомлюють це запізно».
Саме укорінені гендерні стереотипи щодо розподілу обов’язків в сім’ї, каже Вікторія, заважають чоловікам прийняти думку, що бути турботливим, уважним чоловіком і татом – така ж норма, як і здобути успіх та визнання в кар’єрі. До того ж ці ролі – сумісні.
«Ми всі хочемо змін, але не поспішаємо змінюватися самі. Наш проєкт покликаний підтримувати чоловіків у подоланні гендерних стереотипів та просувати ідеї гендерної рівності через інформацію про те, як покращити стосунки у родині, піклуватись про дітей, а також через розуміння психології дитини, проведення якісного часу разом із дітьми та розподіл домашніх обов’язків на засадах рівності та поваги», – зауважує Вікторія.
Бути татом
З кінця липня команда проєкту Tatohub провела вже 13 заходів. Долучитися до них може кожен бажаючий безкоштовно.
«Батькам не потрібно нічого планувати, достатньо зареєструватися та прийти з дітьми в певний час у визначене місце. Кожна наша зустріч має не лише розважальну, а й важливу соціальну та психологічну складову. Для прикладу ми запросили татусів з дітьми на майстер-клас з боксу, а опісля заняття відбулась зустріч зі спікеркою, яка розповіла багато важливої інформації батькам та діткам про боулінг, – ділиться Вікторія. – Також татусям і дітям дуже сподобався захід зі спортивного туризму. Учасники випробовували свою спритність та витривалість. Усі мали нагоду пройти трасу перешкод різного рівня складності. Проводили кулінарний майстер-клас, на якому дітки ліпили хінкалі разом з татусями, окрім цього спілкувалися на тему емоційного інтелекту дитини і те, як його розвинути. Також ми провели родинний пікнік для батьків та дітей. Малеча мала змогу покататися на конях, погратися на свіжому повітрі, а батьки в той час знайомились, спілкувалися, а згодом взяли участь у тренінгу з надання домедичної допомоги дітям».
Двічі на тиждень для учасників Tatohub проводять заняття з робототехніки, а щосереди організовують вечори настільних ігор. В планах команди – спортивні фестивалі, туристичні поїздки родиною, екскурсії та квести. Окрім того, запланований спільний сплав трьох ТатоХабів з інших міст, який має відбутися у вересні.
Невід’ємна частина Tatohub’у – це психологічна складова. Теми можуть стосуватися як загальних аспектів виховання дітей, так і конкретних речей, в яких тати можуть допомогти дітям (наприклад, як говорити з дітьми про секс, як допомагати дитині вирішувати конфлікти в школі, контролювати прояви своїх емоцій тощо). Є лекції за віком дитини: від підготовки до пологів до 18 років (вибір професії, реагування на підліткові кризи тощо).
«Після кожного заходу ми опитуємо татусів, цікавимось у них, чи сподобалась їм запропонована тема, чи розкрита вона повністю і про щоб вони хотіли почути на наступній зустрічі. Насправді, у чоловіків є дуже багато питань, які вони хочуть обговорити, поділитись своїм досвідом, пропрацювати. Не лише стосовно виховання дітей, а взагалі про роль чоловіка, піклування у розрізі партнерства з жінкою, як тата в родині, стосунків чоловіка та дітей», – зауважує комунікаційна менеджерка проєкту.
Вікторія Ушакова розповідає, що на більшість заходів запрошують чоловіків з дітками для того, щоб вони навчились взаємодіяти та проводили більше часу разом. У той же час матусям ніхто не забороняє приходити на зустрічі, хоча в першу чергу проєкт ТатоХаб – це простір відповідального «татівства», наголошує комунікаційна менеджерка проєкту.
Від скептицизму до захоплення
Команда проєкту радіє, адже за понад місяць своєї діяльності, змогла долучити десятки татусів до активного проведення часу з дітьми, і вже навіть мають постійних учасників.
«Якщо відверто, то на початку ми хвилювалися, чи зможемо залучити татів, адже в теперішніх реаліях ми розуміємо, як багато чоловіків нині боронять нашу державу, – каже Вікторія. – Ми дуже раді, що татусі регулярно відвідують наші заходи. Це означає, що ми змогли їх зацікавити, що у них є внутрішня потреба та бажання розвивати в собі усвідомлене татівство. В свою чергу, це дає нам розуміння, що Tatohub – не номінальний проєкт, а ініціатива яка виконує свою функцію на усі 100%. Бачимо, що татусям справді цікаво на наших заходах. Звісно, бувають і такі чоловіки, які на початку зустрічей ставляться до них скептично, але через деякий час змінюють свою думку, і нам неозброєним оком видно, що їм подобається».
Під час зустрічей тати говорять і на серйозні теми, і самі на деякий час поринають у дитинство. А кумедні випадки залишаються у спогадах.
«Трапляються і смішні, і зворушливі історії. На одній із зустрічей татусь не хотів лізти на спортивний туристичний тренажер і спускатися потім за допомогою тролею (це швидкісний спуск на ролику по круто нахиленому тросу). Його син почав підтримувати батька, мовляв, не бійся, я ж спустився – і у тебе вийде. В татуся не залишилося вибору, і він все ж таки «підкорив» висоту. Задоволені були обоє, – ділиться Вікторія. – Або, приміром, один з хлопчиків виліз на тренажер, але боявся пройти по канату до наступної точки. Він простояв на місці 40 хвилин: не хотів йти вперед, але й спускатися не мав бажання. І тоді всі дітки і батьки почали вигуками його підтримувати, це було так класно, наче одна велика родина, яка вірить у тебе та твої сили. І хлопчик поборов свій страх. Пройшов трасу перешкод і не один раз».
Tatohub-допомога
Tatohub виконує ще одну важливу місію – інтегрування ВПО. Адже серед його учасників є татусі-переселенці, котрі приїхали до Тернополя, де у них взагалі немає знайомих. Проте завдяки участі в проєкті вони знайшли нових друзів.
«Я з родиною приїхав сюди з Київщини. Про проєкт дізнався випадково, прочитавши про нього в Інтернеті. Це вже моя п’ята зустріч, – розповідає Владислав. – У нас в Тернополі немає ні родичів, ні знайомих, тож тривалий час ми перебували в соціальній ізоляції. Тепер наш син має можливість спілкуватися з ровесниками, а я знайшов нових друзів. Окрім того, дуже багато корисного почерпнув з лекцій та семінарів з психологами, а також завдяки проєкту вперше спробував багато видів спорту та робив вироби своїми руками. Тому сміливо раджу Tatohub всім татусям, нехай не соромляться і приходять, бо кожен захід тут різноманітний і цікавий».
«Я приїхав до Тернополя, а точніше повернувся на малу батьківщину з Києва, – розповідає Олександр. – Дружина записала мене з донькою на цей проєкт, тож сьогодні я тут вперше. Але таке враження, що спілкувався з усіма учасниками вже давно, бо атмосфера дуже дружна і весела. І хоча в моїй сім’ї немає ніяких гендерних стереотипів, бо ми з дружиною ділимо разом всі обов’язки і в побуті, і у вихованні доньки, все одно цікаво послухати і дізнатися щось нове, активно провести час з дитиною. Адже сім’я – це найдорожче, що в кожного з нас є, тому потрібно викорінювати усі застарілі стереотипи в суспільстві».
Вікторія Ушакова на завершення розмови каже: за увесь час діяльності проєкту Tatohub не отримав жодного негативного відгуку від батьків і вірить, що їхні заходи зміцнять зв’язок між дітьми і татусями.
«Усі наші учасники зауважують, що Tatohub дуже потрібний, бо вони справді хочуть проводити час з дітьми. Але, на жаль, після того, як відпрацюють 5 днів на роботі, часу, аби придумати якусь спільну розвагу, щось організувати, не залишається. І тут на допомогу приходить Tatohub зі своїм планом заходів, серед яких можна вибрати будь-який чи навіть усі, – розповідає Вікторія. – Ми хочемо вірити в те, що стосунки з дітьми у татусів покращуються, адже завдяки нашим заходам діти відволікаються від своїх гаджетів, тісніше спілкуються з батьками, мають що обговорити після проведення заходів, поділитися емоціями, переглянути спільні світлини – це і формує тісний емоційний зв’язок».
Для того щоб відвідати заходи Tatohub, потрібно зареєструватися за посиланням ТУТ.
Проєкт TATOhub в Тернополі реалізується ГО «Клуб рибалок України – Юей Фішинг Клуб» у рамках програми ООН з відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та проєкту «Трамплін до рівності», що імплементується UNFPA Україна у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань Європейської та Євроатлантичної інтеграції України за фінансової підтримки Швеції.