Через віялові відключення електроенергії українці вимушені працювати при свічках чи лампах. «Очевидець» поспілкувався з офтальмологинями аби виясняти, чи можуть регулярні відключення світла негативно впливати на зір.
Вплив напівтемряви на зір
Існує синдром «сухого ока», який супроводжується почервонінням очей, відчуттям сухості, «піску» в очах тощо. Відбувається це внаслідок того, що людина, при напруженні зору, починає рідше кліпати очима, тим паче коли виконує певну дію в режимі напівтемряви. Саме від цього очі й пересихають.
«Що ми зазвичай робимо, коли вимикають світло? Саме так, беремося за ґаджет, книгу або іншу роботу під слабким освітленням. Щоб щось бачити зіниця максимально розширюється і м’язи всередині ока напружуються, до того ж, коли зіниця розширена, структура ока всередині, а саме сітківка, поглинає більшу кількість світла від екранів. Але, за дослідженням Американської асоціації офтальмологів, було доведено, що “шкідливе синє світло” насправді не таке вже і шкідливе та впливає більше на циркадні ритми (якість сну), а не на очі. Тож, чому болять очі? Відповідь проста: при поганому освітленні люди менше кліпають, а через це – око пересихає», – розповіла лікарка-офтальмологиня Мирослава Многоліт нам в коментарі.
«Чим більше екран, тим краще»
Мирослава Многоліт розповіла, що одна година проведена в телефоні дорівнює трьом годинам за комп’ютером:
«Правило просте: чим більше екран, тим краще. Тому користуємось ноутбуками, планшетами, а телефону даємо спокій».
А ось лікарка-офтальмологиня Софія Павлів вважає, що краще за все запланувати свій робочий час вдень, коли ще є природне світло.
«При відключенні світла, якщо неможливо обійтись без ґаджетів, звичайно, найкраще запланувати свій робочий час вдень, коли ще є природне світло. Якщо такої можливості немає і треба працювати вночі, то намагайтесь це робити не в положенні лежачи, а сидячи за столом. І бажано за комп’ютером, а не телефоном, адже, чим менший текст і чим ближче він до очей, тим більше очі напружуються», – розповіла лікарка в коментарі «Очевидцю».
Як звести шкоду поганого освітлення до мінімуму?
Під час вимкнення електроенергії намагайтеся забезпечити себе якісним освітленням, якщо немає такої можливості, постарайтеся відкласти всі повсякденні справи в побуті, навчання на світлий час доби.
«Коли відчуваєте втому та сухість очей, варто використовувати краплі штучної сльози для зволоження, їх можна придбати самостійно, у аптеці, але найкраще, звісно, буде порадитись з лікарем. На гаджетах варто вмикати режим нічного перегляду, щоб мінімізувати вплив синього світла», – розповіла нам лікарка-офтальмологиня Тетяна Баран.
А також кожні 20-30 хвилин робити перерву для очей!
Чи правда, що діти основна група ризику погіршення зору?
Тетяна Баран розповіла, що діти справді в зоні ризику, оскільки їхня зорова система ще розвивається.
«Коли вимикають електроенергію, діти більше часу проводять в ґаджетах, нахиляються ближче при читанні, чи іграх. Через це очі напружуються, що може стати фактором швидшого виникнення короткозорості, астигматизму. Вкрай не рекомендую робити уроки при свічках та налобних ліхтариках, лише денне світло, або якісне освітлення акумуляторними ліхтарями», – розповіла нам лікарка.
Вона наголосила, що потрібно пам‘ятати про прогулянки на дворі, а також збалансоване харчування.
Лікарка-офтальмологиня Софія Павлів додала, що перебування на свіжому повітрі вдень, коли ще є сонячні промені, позитивно впливає на стан очей:
«Це вже доведено на фізіологічному рівні, адже під дією ультрафіолету, який потрапляє через сітківку в мозок, відбуваються різні хімічні реакції і виділяється така активна речовина, як дофамін, яка впливає позитивно на настрої дітей, дорослих людей і призупиняє прогресування близорукості».
Софія Павлів підкреслила, що на погіршення зору також впливає те, що ми менше рухаємось.
«Дистанційне навчання, воєнні дії – це все сприяє тому, що ми менше рухаємось і це також впливає на погіршення зору. Також старайтесь ставити обмеження екранного часу на телефоні. Регулярно робити перерви при тривалій роботі за комп’ютером – це порухати головою, очима, руками», – розповіла нам в коментарі лікарка.