2 липня був зафіксовано замор риби на озері Китай, розташованому в Ізмаїльському районі Одеської області. Одеський рибоохоронний патруль повідомив, що масово гинуть товстолобик, судак, білий амур та короп у всій акваторії водойми.
За попередньою версією причина замору — критично низький рівень води. Зазначається, що наповнення водою озера Китай здійснюється із Дунаю. Зараз самопливне наповнення водоймища неможливе у зв’язку з тим, що рівень води в річці нижчий, ніж в озері. Тому наповнення Китаю можливе лише примусово за допомогою насосних станцій.
Нам вдалось поспілкуватись із заступницею начальника управління–начальницею відділу іхтіології, регулювання рибальства та меліорації Управління Держрибагентства в Одеській області Іриною Гайдашенко. Вона розповіла, чому виникла дана проблема та чи можливо її вирішити.
«Дійсно був виявлений замор риби на озері Китай, попередньою причиною є низький рівень води. На сьогодні рівень води на озері Китай складає 40 см – це нижче, ніж рівень при якому починає гинути все живе. 14 липня було засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної держадміністрації. На засіданні розглядалась проблематика не лише озера Китай, а усіх Придунайських озер, тому що, на жаль, така ситуація й на озері Саф’ян, Котлабух, які також знаходяться в Ізмаїльському районі. На цій комісії було прийнято рішення виділити кошти з обласного бюджету для примусової закачки води насосними станціями з річки Дунай в озеро Китай.
Щодо суми. Питання ще розглядається відділом фінансів, на разі не можу сказати точно, але обговорювалась сума близько 8 мільйонів гривень.
Одеський рибоохоронний патруль зазначив, що не можливе наповнення водою з Дунаю у зв’язку із відсутністю фінансів саме з Київського управління водних ресурсів. Тому, кошти будуть виділятись з обласного бюджету. Одеська обласна держадміністрація відреагувала на це питання і сказала, що знайдуть резерви, щоб перерахувати кошти на Київське управління, для того, щоб можна було здійснити закачування води», – розповіла Ірина.
Також Ірина Гайдашенко повідомила, що були взято аналізи риби – у зразках не
було виявлено ніяких паразитарних захворювань: «Були також відібрані аналізи води й саме в них було зафіксовано низький рівень кисню, який складає 3,2 міліграма при нормі 7 міліграмів, це якраз і свідчить про те, що проблема – недостатній рівень води. Зафіксовані поодинокі екземпляри замору риби й точної кількості, на жаль, не можна назвати».
Озеро Китай немає орендарів, а вилов риби здійснюється згідно з режимом спеціального товарного рибного господарства (СТРГ) «СТРГ – документ, відповідно до якого користувачі здійснюють зариблення та вилов риби. І саме користувачі – перші звернулись ще у квітні цього року до Київського управління водного господарства з питань проблематики рівня води (на що отримали відповідь, що управління немає коштів). Наразі не можу сказати через який період надійдуть кошти (8 мільйонів гривень). Але обіцяють, що це буде в найкоротший термін, як тільки зможуть перевести фінанси», – розповіла фахівчиня.
Проблема виникла, через недостатню кількість опадів
«У нас озера наповнюються з річки Дунай навесні. Коли підійматися рівень річки – відкриваються шлюзи й наповнюються всі озера. На жаль, рівень води Дунаю не підіймається навесні так, як це було раніше, тому що немає достатньої кількості опадів. Рівень Дунаю залишається низьким і немає змоги наповнити озера Придунайські. Розв’язання цього питання зараз – не допустить екологічної катастрофи влітку, у зв’язку з аномальними температурами. Так, зникає озеро і озеро немаленьке – 6 тисяч гектар. В Одеській області взагалі критична проблема із забезпечення водою. Все через те, що недостатньо опадів, знижується рівень води, підземні води зникають, пересихають. З кожним роком ми будемо відчувати цю проблему більше», – запевняє Ірина Гайдашенко.
Отже, на озері Китай було зафіксовано замор риби через критично низький рівень води. Для того, щоб розв’язати дане питання Одеська обласна держадміністрація вирішила перерахувати 8 мільйонів гривень на рахунок Київського управління водних ресурсів, управління своєю чергою, здійснить наповнення водою озера Китай примусово за допомогою насосних станцій. Чекаємо.
Анна Гакман