Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-embed-facebook domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ochevydetste/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Очевидець.Медіа Новини –
18.04.2025
Замор риби на озері Китай: чи можливо вирішити дане питання? фото - https://www.priboi.news/uk/suspilno-vazhlyve/ozero-kytaj-na-mezhi-ekologichnoyi-katastrofy-misczevi-zhyteli-byut-tryvogu/

Замор риби на озері Китай: чи можливо вирішити дане питання?

2 липня був зафіксовано замор риби на озері Китай, розташованому в Ізмаїльському районі Одеської області. Одеський рибоохоронний патруль повідомив, що масово гинуть товстолобик, судак, білий амур та короп у всій акваторії водойми.
За попередньою версією причина замору — критично низький рівень води. Зазначається, що наповнення водою озера Китай здійснюється із Дунаю. Зараз самопливне наповнення водоймища неможливе у зв’язку з тим, що рівень води в річці нижчий, ніж в озері. Тому наповнення Китаю можливе лише примусово за допомогою насосних станцій.
Нам вдалось поспілкуватись із заступницею начальника управління–начальницею відділу іхтіології, регулювання рибальства та меліорації Управління Держрибагентства в Одеській області Іриною Гайдашенко. Вона розповіла, чому виникла дана проблема та чи можливо її вирішити.
«Дійсно був виявлений замор риби на озері Китай, попередньою причиною є низький рівень води. На сьогодні рівень води на озері Китай складає 40 см – це нижче, ніж рівень при якому починає гинути все живе. 14 липня було засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної держадміністрації. На засіданні розглядалась проблематика не лише озера Китай, а усіх Придунайських озер, тому що, на жаль, така ситуація й на озері Саф’ян, Котлабух, які також знаходяться в Ізмаїльському районі. На цій комісії було прийнято рішення виділити кошти з обласного бюджету для примусової закачки води насосними станціями з річки Дунай в озеро Китай.

Щодо суми. Питання ще розглядається відділом фінансів, на разі не можу сказати точно, але обговорювалась сума близько 8 мільйонів гривень.

Одеський рибоохоронний патруль зазначив, що не можливе наповнення водою з Дунаю у зв’язку із відсутністю фінансів саме з Київського управління водних ресурсів. Тому, кошти будуть виділятись з обласного бюджету. Одеська обласна держадміністрація відреагувала на це питання і сказала, що знайдуть резерви, щоб перерахувати кошти на Київське управління, для того, щоб можна було здійснити закачування води», – розповіла Ірина.

Також Ірина Гайдашенко повідомила, що були взято аналізи риби – у зразках не
було виявлено ніяких паразитарних захворювань: «Були також відібрані аналізи води й саме в них було зафіксовано низький рівень кисню, який складає 3,2 міліграма при нормі 7 міліграмів, це якраз і свідчить про те, що проблема – недостатній рівень води. Зафіксовані поодинокі екземпляри замору риби й точної кількості, на жаль, не можна назвати».
Озеро Китай немає орендарів, а вилов риби здійснюється згідно з режимом спеціального товарного рибного господарства (СТРГ) «СТРГ – документ, відповідно до якого користувачі здійснюють зариблення та вилов риби. І саме користувачі – перші звернулись ще у квітні цього року до Київського управління водного господарства з питань проблематики рівня води (на що отримали відповідь, що управління немає коштів). Наразі не можу сказати через який період надійдуть кошти (8 мільйонів гривень). Але обіцяють, що це буде в найкоротший термін, як тільки зможуть перевести фінанси», – розповіла фахівчиня.
Проблема виникла, через недостатню кількість опадів
«У нас озера наповнюються з річки Дунай навесні. Коли підійматися рівень річки – відкриваються шлюзи й наповнюються всі озера. На жаль, рівень води Дунаю не підіймається навесні так, як це було раніше, тому що немає достатньої кількості опадів. Рівень Дунаю залишається низьким і немає змоги наповнити озера Придунайські. Розв’язання цього питання зараз – не допустить екологічної катастрофи влітку, у зв’язку з аномальними температурами. Так, зникає озеро і озеро немаленьке – 6 тисяч гектар. В Одеській області взагалі критична проблема із забезпечення водою. Все через те, що недостатньо опадів, знижується рівень води, підземні води зникають, пересихають. З кожним роком ми будемо відчувати цю проблему більше», – запевняє Ірина Гайдашенко.
Отже, на озері Китай було зафіксовано замор риби через критично низький рівень води. Для того, щоб розв’язати дане питання Одеська обласна держадміністрація вирішила перерахувати 8 мільйонів гривень на рахунок Київського управління водних ресурсів, управління своєю чергою, здійснить наповнення водою озера Китай примусово за допомогою насосних станцій. Чекаємо.

Анна Гакман