12.10.2024
Сакральна скульптура Тернопільщини: виставка у відеоряді світлин

Сакральна скульптура Тернопільщини: виставка у відеоряді світлин

У минулому році Тернопільський обласний центр охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини мабуть перший в Україні зробив повну інвентаризацію пам’яток та об’єктів різнопланової культурної спадщини.

Співробітники Центру доїхали майже до кожного села області, на власні очі побачили те, чим може гордитися наша область. Зробили геолокацію майже всіх об’єктів. Це і пам’ятки археології – городища літописних міст, поселенські та поховальні об’єкти, архітектури – палаци, замки, церкви, костели і монастирі, історії – свідки подій, пов’язаних з світовими війнами, національно-визвольними змаганнями.

Св. Іоан Хреститель. с. Волосівка. 1882 р. Матеріал: камінь, поліхромія. Розміри: фігура – 1,3 м, постамент – 2 м.

Під час інвентаризації вже відомих та традиційних пам’яток – археології, історії, архітектури, сучасного монументального мистецтва введений у науковий та пам’яткоохоронний обіг цілий пласт нових цікавезних об’єктів сакральної скульптури.

Наша область багата «фігурами». А це і скульптури Матері Божої, Ісуса Христа, різних святих, скульптурні композиції та хрести – на честь скасування панщини, Святої Тверезості, офірні, в пам’ять загиблих від різних хвороб, моровиць та пошестей – чуми, холери, тифу. Взято на первинний облік 862 об’єкти ХVІІІ – першої половини ХХ ст. по цілій області.

– Перед нашою установою постала проблема донести до зацікавлених громадян України та жителів Тернопільської області результати наших досягнень через їх популяризацію. Цю проблему допоміг вирішити грантовий проект Українського культурного фонду «Культура в часи кризи: інституційна підтримка», де ми запланували розробити власний сайт, провести виставку культурної спадщини – Сакральної скульптури Тернопільщини – і розробити 9 паспортів на об’єкти культурної спадщини області, – розповідає керівник проєкту Марина Ягодинська.

Для виставки «Сакральна скульптура Тернопільщини» розробили 20 банерів і готові її провести у звичному для виставок форматі – спілкуючись з відвідувачами.

– На жаль, наразі через пандемію не можливо провести повноцінну масштабну виставку для широкого загалу. Тому був розроблений варіант віртуальної виставки, де запропоновано для огляду прекрасну скульптуру Тернопільщини ХVІІІ – першої половини ХХ ст. Захід відбудеться завдяки грантовій підтримці Українського культурного фонду. Наразі, пропонуємо до вашої уваги скомпоновану віртуальну виставку у відеоряді світлин, – зазначила Марина Ягодинська.

За її словами, ідея створення проєкту, який би охопив усю сакральну скульптуру Тернопільщини, включаючи давні хрести, як сакральні символи, виникла уже давно. Ще з у 2003 році, коли працівники Тернопільського обласного центру охорони культурної спадщини (тоді ще Інспекції) на виконання Обласної програми збереження культурної спадщини розпочали суцільну інвентаризацію пам’яток області.

Інтерес саме до кам’яної сакральної скульптури був продиктований кількома чинниками. Керівниця проєкту зауважила:

– По-перше, багато з них під дією руйнівних природних факторів нищаться, тому дуже важливо зберегти їх для нащадків хоча б у світлинах.

По-друге, мешканці багатьох сіл, містечок і міст з метою надання фіґурам «естетичного вигляду» десятками років забілюють їх так, що втрачаються риси обличчя, основні деталі одягу, атрибуція. Ще кілька таких побілок і скульптури перетворяться на безликих святих, яких буде неможливо ідентифікувати.

По-третє, багато скульптур, які були в свій час поруйновані, зараз відновлюються. Це добра справа, але часто це робиться непрофесійно. Тому фотографія зафіксує хоча б ті автентичні елементи, які збереглися.

І найголовніше, скульптура і сакральні символи, зібрані воєдино, наочно демонструють духовну культуру українців і характеризують нас, як цивілізовану націю, що живе за певними принципами і є складовою християнського світу. Оглянувши фотокаталог на сайті та у віртуальній виставці світлин, кожен скаже: Ми – частина європейської культури і нам нікому і нічого не потрібно доводити.   

Св. Ян Непомук. с. Тарноруда. 1805 р. Матеріал: камінь. Розміри: загальна висота – 1,8 м.

Перша спроба зібрати фіґури і хрести Тернопільщини воєдино і зробити загальну класифікацію здійснена в історико-краєзнавчому виданні «Фіґури Тернопілля» (упор. В. Уніят-Карпович та І. Чепіга. – Тернопіль: ТзОВ «Терно-граф», 2016).

– Це була перша ластівка, видання з’явилося тоді, коли ми були на етапі активного збору матеріалу. Саме воно утвердило нашу впевненість, що ми на правильному шляху, що в нашому варіанті це має бути саме фотокаталог і він має стати  цікавим зрізом духовної культури наших краян.  

Пам’ятний знак на честь скасування панщини с. Городище. 1861 р. Матеріал: камінь. Розміри: загальна висота: 3,8 м.

Наступна спроба відбулася в 2018 році. Національний заповідник «Замки Тернопілля» видав книжку «Ім’я, вкарбоване в історію краю», до 60-річчя світлої пам’яті Олега Мандрика – багатолітнього співробітника заповідника, науковця, краєзнавця. Одним з розділів книжки є каталог «Придорожні хрести, «фіґури» та каплиці. Пам’ятники та пам’ятні дошки Збаража». Каталог цінний фотографіями, детальним описом скульптур, а найголовніше – історією пам’яток, де вказано дати спорудження, фундатори, історію нищення в радянські часи, прізвища тих, хто переховував, історію відновлення в часи Незалежності.

Інформація про сакральну скульптуру міститься також в описі населених пунктів в Тернопільському енциклопедичному словнику та у трьохтомному виданні «Тернопільщина. Історія міст і сіл».

В книжках про населені пункти Тернопільщини, яких, починаючи з 90-их років минулого століття, появилось чимало на хвилі зацікавлення історією рідного краю, також йдеться про місцеві фіґури, зокрема у книгах про Нижчі Луб’янки Збаразького району, Велику Березовицю Тернопільського району та багато інших.

Фото надані Тернопільським обласним центром охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.

Проєкт “Сакральна скульптура Тернопільщини” здійснюється за підтримки Українського культурного фонду.