08.11.2024
Опалювальний сезон: Чи загрожують нам взимку холодні батареї? Ілюстративне фото depositphotos.com

Опалювальний сезон: Чи загрожують нам взимку холодні батареї?

Російськi ракетнi удари 10 жовтня пошкодили до 30% енергосистеми України. У суботу 22 жовтня окупанти завдали ще ударів по енергетичній інфраструктурі. «Укренерго» повідомило, що масштаб пошкоджень співвідносний або навіть перевищує наслідки атак 10-12 жовтня, тому ризики перебоїв з електрикою і теплом залишаються високими. «Очевидець» розібрався,  яка ймовірність збоїв енерго- та теплопостачання і подальшого застосування віялових відключень по всій країні.

Чи будуть перебої з енергопостачання та подальше застосування віялових відключень?

Проблеми із постачанням електроенергії будуть по всій Україні – повідомив в коментарі «Очевидцю» Олег Попенко, голова спілки Споживачів комунальних послуг.

«Росіяни продовжують обстрілювати нашу енергетичну структуру. Якщо удари повторяться під час морозів – це призведе до серйозного навантаження на всю енергетичну інфраструктуру й навіть може вивести її з ладу. В результаті чого ми будемо змушені відключати від світла цілі райони, міста й області. Ситуація буде надскладна. Ми повинні бути до цього підготовлені», – попереджає Олег Попенко.

Також співрозмовник «Очевидця» повідомив, що незалежно від перебігу воєнної ситуації  в країні і території (півночі, заходу, центру, де «спокійніша» ситуація,  чи півдня, сходу, які частково окуповані й зазнають найтяжчих атак з боку росіян), віялові відключення будуть по всій країні:

«Проблеми зі збоєм електроенергії будуть по всій Україні. Це буде надовго, півроку-рік. Тому що російські ракети зруйнували майже всі маневрові потужності для покриття пікового навантаження електроенергії, тому нам доведеться застосовувати віялові відключення. Неможливо передбачити, де будуть частіше запроваджувати віялові відключення: в більш спокійних регіонах чи в тих, які зазнають найтяжчих атак з боку росіян. На сьогодні відключення електроенергії ще залежить від того, як ми будемо її споживати, чи зможемо економити», – розповів Олег Попенко.

Також голова спілки Споживачів комунальних послуг зазначив, що росіяни переважно завдають ударів по підстанціях, призначених для розподілу електроенергії та їх ураження може призвести до того, що світла може не бути до кількох діб.

Обстріли РФ неодноразово пошкоджували енергетичну інфраструктуру України. Фото: ГСЧС

Марія Яковлєва, експертка з енергетики, підкреслила, що вже сьогодні по всій країні йдуть віялові відключення світла. Заходи, які запроваджені Урядом по віялових відключеннях, та режиму суворої економії – життєво необхідні.

 «Коли в країні йде війна, то потрібно враховувати найнепередбачуваніші ситуації. Напередодні зими ворог прицільно знищує нашу енергетичну інфраструктуру, щоб якнайболючіше вразити саме мирне населення.  Ймовірність відключення світла та тепла зимою дуже велика.  Вже сьогодні по всій країні йдуть віялові відключення світла, опалення тільки запускають. В Україні діє Об‘єднана Енергетична Система, і щоб вона могла далі забезпечувати людей світлом і теплом , заходи, які запроваджені Урядом по віялових відключеннях та режиму суворої економії, життєво необхідні», – повідомила в коментарі «Очевидцю» Марія Яковлєва.

Також вона розповіла, що в мирний час економічно доцільно було б мати централізовані джерела генерації електроенергії та тепла, а за законами війни найефективнішим і найменш вразливим виявляється децентралізація:

«Тому вже зараз потрібно розпочинати роботу по децентралізації джерел генерації електрики та опалення, в першу чергу, це – будівництво невеличких котелень на один або декілька будинків із застосуванням відновлювальних джерел енергії, які можна було б за необхідності об‘єднати між собою для взаємопідтримки. Саме локальне будівництво котелень та встановлення відновлювальних джерел енергії (сонячних батарей, теплових насосів, гелієвих водонагрівачів, твердопаливних котлів) допоможуть суттєво скоротити використання традиційних енергоносіїв та унеможливлять, щоб однією ракетною атакою декілька регіонів залишилися без світла та тепла».

У південній та східній частинах України більша ймовірність збоїв з теплопостачанням:

«Проблеми з теплопостачанням є вже на сьогодні, й сказати, що тепло буде у всіх домівках – неможливо. Але, в першу чергу, головний ризик непроходження опалювального сезону –  міста, які знаходяться в зонах бойових дій або близькі до цього: Харків, Дніпро, Запоріжжя, Миколаїв, Кривий Ріг. Велика доля вірогідності, що можуть обстріляти близькі до кордону ТЕЦ в Сумській та Чернігівській областях. Але при цьому ми повинні розуміти, що так само можуть бути обстріляні й Київські ТЕЦ. Але все ж більш вірогідно, що можуть залишитись без опалення саме прифронтові зони, тобто південь та схід нашої країни. Щодо теплопостачання в західній, центральній та північній Україні поки що складно прогнозувати якість опалювального сезону», – пояснив голова Спілки споживачі комунальних послуг Олег Попенко у розмові з «Очевидцем».

Ілюстративне фото terminovo.te.ua

Якщо ракетний обстріл (такий як, наприклад, 10-11 жовтня або 22 жовтня) станеться під час морозів, як діяти?

Марія Яковлєва радить людям звернутися до своєї місцевої влади й з‘ясувати, що саме вони заготовили на такі випадки та як це отримати у випадку необхідності:

 «У багатьох містах місцеве самоврядування подбало влітку про ситуацію можливого відключення світла та тепла. Закупили або отримали завдяки гуманітарній допомозі: буржуйки, дрова, генератори, теплий одяг, ковдри й т.ін.  Раджу людям звернутися до своєї місцевої влади та з‘ясувати, що саме вони заготовили на такі випадки і як це отримати у випадку необхідності. А після цього вже вирішувати, чого не вистачає й що людина може придбати самостійно.

 Люди можуть зробити самостійно наступне:

– підготувати теплий одяг, ковдри, грілки;

– зробити запас харчів довготривалого зберігання і швидкого приготування;

– запастися водою, ліками;

– придбати сухого спирту, дрова, керосину, газу, пелетів, вугілля (якщо в когось є можливість це зробити);

– придбати акумулятори на сонячних батареях;

Багато благодійних та волонтерських організацій готові надавати допомогу населенню в разі відключення світла та тепла.  Необхідно взнати, які з них є найближчими до вашого місцеперебування».

Олег Попенко також вважає, що вже зараз потрібно подумати, куди ви зможете переїхати на випадок відсутності тепла, електроенергії чи води у вашому місті чи населеному пункті:

«У першу чергу, кожен випадок треба вирішувати окремо. Якщо, наприклад, без світла та тепла залишився приватний сектор, то це легша ситуація, оскільки ви можете розв’язати свої питання – купити генератор, твердопаливний котел. Можна забезпечити себе: головне, щоб були фінанси. Питання в багатоквартирному фонді набагато складніше: через відсутність електроенергії не працюватимуть насоси підкачування, не буде гарячої та холодної води, у багатоквартирні будинки не зможуть подавати тепло. Вже зараз потрібно подумати, куди ви зможете переїхати саме у приватний сектор на випадок відсутності тепла, електроенергії чи води у вашому місті».

Для зниження енергоспоживання насамперед радять із 07:00 до 10:00 та з 17:00 до 22:00 не вмикати такі електроприлади: 

  • мікрохвильові печі;
  • пральні машини;
  • духові шафи;
  • електрочайники;
  • електрокавоварки;
  • праски;
  • кондиціонери;
  • пилосмоки;
  • електрообігрівачі.

Не забувайте: якщо в багатоквартирних будинках  масово використовувати електроприлади, це може  призвести до пожежі!