Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-embed-facebook domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/ochevydetste/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Очевидець.Медіа –
19.04.2025
Заява через погрози, але мовчання через ігнорування запитів: якою є ситуація в медійному середовищі Тернопільщини

Заява через погрози, але мовчання через ігнорування запитів: якою є ситуація в медійному середовищі Тернопільщини

На Тернопільщині вперше за останні 5 років зафіксували випадок, який кваліфікують за частиною 1 статті 345-1 (“Погроза або насильство щодо журналіста”) Кримінального кодексу України. Інших заяв про перешкоджання діяльності журналістам правоохоронці області не отримували. Таким є підсумок перших чотирьох місяців 2021 року.

Відповідну інформацію регіональна представниця Інституту масової інформації отримала під час зустрічі із керівництвом сектору захисту інтересів суспільства і держави Головного управління Нацполіції області. 

Нагадаємо, вищезгаданий випадок стосується конфлікту між редактором видання “Береж. Інфо” (Бережани, Тернопільська область) та депутатом Тернопільської обласної ради. Медійник написав у поліцію заяву, відповідно до якої,  7 квітня до нього  зателефонував депутат із погрозами “фізичною розправою у зв’язку зі здійсненням ним законної журналістської діяльності”. 

У секторі запевнили: тримають цю справу на контролі. Наразі триває слідство, однак щойно будуть перші підсумки, про них одразу ж повідомлять. 

Що ж до інших випадків, про які раніше повідомляв ІМІ, наприклад, про блокування команди журналістів львівського телеканалу НТА на сміттєзвалищі в Малашівцях на Тернопільщині, то тут вкотре пояснили: заяви від медійників немає. В секторі пояснили: кожен дзвінок на лінію 102 фіксують. Але згаданого звернення немає. Мовляв, про цей випадок звітували навіть у Києві. Кілька разів перевіряли. Але звернення немає. 

Журналістка телеканалу Катерина Широкопояс у коментарі для ІМІ розповіла, що до них справді ніхто з того часу не звертався, але й повторно подавати заяву вони навряд чи будуть.

На запитання, чи є скарги від журналістів у випадках, коли їхні запити ігнорують або ж на них відповідають не повністю чи й взагалі відписками, то в секторі кажуть: про жоден із таких випадків не в курсі.

“Якби хоч одна скарга від медійників дійшла до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, до нас би про це повідомили, бо всі справи згодом повертають “на місця”. Однак наразі немає жодної такої скарги”, – коментують у секторі.

Там також звертають увагу на те, що журналісти часто обмежуються дописами у соцмережах, замість того, щоб звернутися до правоохоронців, коли їхні права порушують. Однак в секторі наголошують: до їхніх функцій не входить моніторинг соцмереж у пошуках випадків перешкоджання журналістській діяльності. Якщо такі факти є, про них треба повідомляти на 102 і писати скарги.

Що ж до справ щодо порушення прав журналістів у попередні роки, то впродовж 2017–2020 років в області зафіксували шість фактів порушення прав та свобод журналістів за ст. 171 ККУ. Всі вони закриті за ст. 284 КПК.

Ірина Небесна, регіональна представниця Інституту масової інформації в Тернопільській області

Матеріал підготовлено в межах проєкту “Мережа медіаспостерігачів”, який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

 

Головне зображення: unsplash