12.10.2024
Балада про тонни брендових речей NIKE, які привезли в Тернопіль під видом волонтерки. Чи була контрабанда?

Балада про тонни брендових речей NIKE, які привезли в Тернопіль під видом волонтерки. Чи була контрабанда?

Гучні заяви

З початком повномасштабного вторгнення росії мільйони українців взялися за допомогу. Народилося безліч крутих волонтерських ініціатив, які направлені на допомогу і військовими, і цивільними.

Однак, бочку меду можна змарнувати ложкою дьогтю. Час від часу проявляються шахрайські схеми щодо присвоєння гуманітарки з-за кордону. В останніх числах серпня СБУ та НАБУ заявили про можливе незаконне привласнення гуманітарної допомоги ТОП-посадовцями у Запорізькій області. За даними Євгена Шевченка (минулого року у ЗМІ його називали «позаштатний агент» або «інформатор НАБУ»), йде мова про волонтерську допомогу на мільйони доларів.

А ми звернулися увагу на один кейс, який стосується Тернопільщини.

Від квітня  шість тонн речей для дітвори від міжнародного фонду припадає порохом десь на Волині.   Журналісти «Очевидець. Медіа» вирішили в цій історії детально розібратися. Візьміть попкорн, буде довга історія.

21 квітня 2022 року на фейсбук-сторінці «Управління СБ України у Волинській області» розміщено повідомлення про те, що співробітники СБУ заблокували незаконний збут партії товарів, ввезених на територію  України під виглядом гуманітарної допомоги. До такої контрабанди нібито причетні київський благодійний фонд та добровольче формування з Тернополя.

«Зловмисники ввозили через митний пункт пропуску “Ягодин” під виглядом гуманітарної допомоги новий брендовий одяг та взуття. Далі прямували до міста Тернопіль та розвантажували його на складі  Штабу добровольчого спротиву. У подальшому ділки планували продавати ввезений товар у  мережі магазинів, один з яких знаходиться на території цього складу», – заявили у Волинській СБУ.

Скріншот зі сторінки у Фейсбуці Управління СБ України у Волинській області

У цьому ж повідомленні Управління СБУ акцентували, що  ось-ось буде вирішене питання щодо оголошення зловмисникам про підозру та обрання їм запобіжного заходу. 

Того ж дня на подію відреагував начальник Тернопільської обласної військової адміністрації Володимир Труш. У Фейсбуці він написав:

«Кожен, хто дозволить собі таке невігластво, буде жорстоко покараний.
Мені шкода, що серед жителів Тернополя знайшлися ті, через кого нам соромно перед нашими іноземними друзями, перед нашими військовими і тими українцями, яких ми називаємо справжніми ВОЛОНТЕРАМИ.
Схаменіться друзі. Таких вчинків вам суспільство ніколи не пробачить».

 

Сріншот з офіційної сторінки у Фейсбуці начальника Тернопільської ОВА Володимира Труша

На цьому реакція посадовця не завершилася. Коротко про псевдо-волонтерів він згадав під час брифінгу Ради оборони Тернопільської області 25 квітня. Окрім того, заявив, що давав доручення правоохоронцям перевіряти волонтерські організації.

«Місяць тому (заява від 25-го квітня –прим. ) мною дано доручення розібратися по всіх волонтерах, які працюють чесно і нечесно», – цитата з виступу Володимира Труша.

(Див. відео на 22-ї хвилині, трансляція брифінгу Ради оборони Тернопільської області від 25.04.2022р.


Як виглядала можлива
«контрабанда гуманітарки»

На фото, які долучено до допису Волинського УСБУ, показана повна фура картонних коробок.


Фото з допису Управління СБ У країни у Волинській області від 21.04.2022р.

Сам товар є в описі рішення Любомльського районного суду щодо надання дозволу правоохоронцям на обшуки. Цей документ оприлюднено в мережі Добровольчим штабом супротиву (м. Тернопіль). Що це за штаб, згадаємо пізніше. Розглянемо спершу документ.

В описовій частині судового рішення зазначено, що 8-го квітня  2022 року на митницю в Ягодині заїхав вантаж (фура DAF з причепом). У митній накладній вказано, що перевозять гуманітарну допомогу фірми NIKE, а саме:

– нове взуття в кількості 959 упаковок, загальною вартістю 4129 євро, вага 4795 кг;
– нові сумки в кількості 167 упаковок, загальною вартістю 340 євро, вага 1169 кг.

Компанія NIKE –  всесвітньо відомий бренд спортивного одягу. І низька вартість задекларованих нових сумок і нового взуття теж у будь-кого могла посіяти сумніви. Але…

Відправником є Міжнародний фонд гуманітарних ресурсів з штаб-квартирою в місті Весп, Нідерланди. За адресою, вказаною в документах, знаходимо офіс Фонду на Google-maps. При вході в офіс бачимо логотип HRIF. 


Скріншот з Google-maps. На будівлі за адресою вул. Rijnkade 21, Weesp, Нідерланди помітно логотип

У них є свій сайт, де можна прочитати про допомогу для вимушених переселенців з України. В окремій вкладці на сайті фонд повідомляє, що цього року відкрили свою базу у Тернополі для доставки речей в Харківську область.

Адресована допомога в місто Тернопіль на вул. Живова, 11 для благодійної організації «У матусиних долонях». Англійською в документі названо Charitable Organization Mather’s Palms.

Волинські правоохоронці з’ясовували, чи в тернопільській податковій зареєстрована благодійна організація-отримувач за вказаною в накладній адресою. Саме така назва звучить у рішенні Любомльського районного суду. Фіскали відповіли, що в Тернополі юридичної особи БФ «У матусиних долонях» немає.

Відтак, правоохоронці зареєстрували кримінальне провадження. Провели обшуки і з’явилося оте гучне в Тернополі повідомлення Волинського Управління СБУ зі згадкою «Штаб добровольчого спротиву» і, на перший погляд, фантомного благодійного фонду.

Фото оприлюднене на сторінці у Фейсбуці «Добровольчий штаб супротиву»

Журналіст надсилав прохання до Міжнародного фонду гуманітарних ресурсів пояснити їхню точку зору, кому мала би прийти допомога. Надсилав повідомлення за імейл-адресу, вказану на сайті фонду в Нідерландах.  Втім,з Голандії жодної відповіді на звернення не прийшло.


Добровольчий штаб супротиву.
Куди вели стрілки?

За адресою Живова ,11, вказаної у накладній, є багато фірм. Велика кількість складів. Одне з приміщень використовувався Добровольчим штабом супротиву. Керівником цієї організації у Тернополі є політикиня, громадська діячка і депутатка Тернопільської міської ради Ружена Волянська.

Завдяки повідомленню від Волинської СБУ із згадкою про «штаб добровольчого спротиву» усі стрілки повелися на неї. Тернопільські ЗМІ майоріли новинами, відеосюжетами і заголовками з її іменем.

Домовляємося з Руженою Волянською про зустріч у форматі відео. Вона погоджується.

– Ніякого відношення наш Добровольчий штаб супротиву до цього благодійного фонду («У матусиних долонях» – прим.) не має. Я дуже сумніваюся, що представництво цього фонду є у Тернопільській області. Я особисто шукала філіал чи представництво у Тернополі і нашій області, і я його не знайшла.

Запитуємо, чи проводилися перевірки правоохоронцями щодо волонтерства Добровольчого штабу супротиву згідно доручення Володимира Труша, про який він згадав під час брифінгу 25 квітня 2022 року.

– Абсолютно ні. Мене жодного разу навіть ніхто, по-перше, не допитував. По-друге, не телефонував, не запитував, абсолютно нічого. […] Я розумію, що моє ім’я просто-напросто або свідомо, або несвідомо, думаю, що на місцевому рівні свідомо, захотіли лайном пройтись по ньому. І я зробила все можливе, щоб оприлюднити документи, які змогла дістати у мірі своїх сил по даній справі.

Фото з особистої сторінки у Фейсбуці Ружени Волянської

Слідство тривало далі. Здавалось би, ось-ось будуть затримання і арешти. Але щось пішло не так.


Переписка з начальством області 

В останніх числах червня звертаємося із запитом в електронній формі до Тернопільської ОВА щодо інформації про результати доручення Володимира Труша на проведення перевірок правоохоронцями волонтерських організацій. Зокрема, з питанням, чи перевіряли Добровольчий штаб супротиву. Бо ж під час офіційного брифінгу начальнику ОВА не личить пускати слова на вітер перед телекамерами .

Із запитуваної інформації до Тернопільської облвійськадміністрації:

«Відповідно до озвученого начальником Тернопільської ОВА доручення, чи проводилася перевірка правоохоронними органами волонтерських організацій, благодійних фондів, штабів, які здійснюють свою діяльність під керівництвом Волянської Ружени Ігорівни? Якщо так, які результати перевірки, санкціонованої дорученням начальника Тернопільської ОВА, по перелічених організаціях?»    

Спершу отримуємо відповідь від ТОВА про те, що запит переадресовано в Управління СБУ в Тернопільській області. Наступного дня телефонують з обласного ГУ НПУ, що туди теж переадресовано запит на  відповідь.

Через місяць Управління СБУ в Тернопільській області відповідає журналісту:

«Керуючись, п. п. 1, ч. 1., ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», повідомляємо про відмову в задоволенні запиту в зв’язку з тим, що УСБУ в Тернопільській області не володіє інформацією, щодо якої зроблено запит».


Власне, у тернопільського обласного Управління СБУ нічого не запитувалося, адже слова про своє доручення озвучував начальник ОВА.

Від тернопільської поліції нічого не прийшло На телефонні звернення від журналіста у пресслужбі Головного управління Національної поліції в Тернопільській області повідомили, що їхня інформація по запиту надіслана тільки в Тернопільську ОВА. А журналісту не нададуть.

Приходить відповідь від облвійськадміністрації. У цьому документі ОВА повністю ігнорує питання щодо слів Володимира Труша про доручення на перевірки будь-яких волонтерських організацій.

Підписав відповідь «з ігнором» заступник начальника військової адміністрації Володимир Важинський, якому до Дня Незалежності Указом президента  №593/2022 присвоєно звання «Заслужений юрист України».

 


Правоохоронні органи Волині

Тож – що сталося з 4,7 тонни нового взуття і 1 тонною нових сумок бренду NIKE, які прибули в Україну як благодійна допомога? З цим питанням звертаємося у правоохоронні органи Волині.

В Управлінні СБУ у Волинській області відповіли на запит коротко, що не в курсі справи.

«Повідомляю, що Управління не є розпорядником інформації щодо обставин здійснення досудового розслідування у згаданому Вами кримінальному провадженні», – відповідь за підписом начальника Управління СБУ у Волинській області Миколи Лисенка від 06.07.2022.

Більше знають в Ковельській окружній прокуратурі.

«Ухвалою Любомльського районного суду від 28.04.2022 на товари, які перевозилися під виглядом гуманітарної допомоги, накладено арешт. Вказані товари визнані речовими доказами у кримінальному провадженні та зберігаються на спеціалізованому складі. Цією ж ухвалою суду накладено арешт на автомобіль, яким перевозився товар, та встановлено заборону власнику (володільцю) транспортного засобу розпоряджатися ним», – відповіли на запит 12-го липня.

Також додали, що в рамках цього кримінального провадження за три місяці нікому не вручено підозри.

Минає тиждень після цієї відповіді. Приходить з Ковеля наступна:

«Постановою слідчого ВП №1 (м. Любомль) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області від 15.07.2022 указане кримінальне провадження закрито на підставі п.2 ч. 1 ст. 248 КПК України».

Тобто, слідчий місцевого відділку поліції не виявив складу злочину в досить гучній для Тернополя справі. Хоча, як заявляв начальник військової адміністрації Володимир Труш, “кожен, хто вчинить таке невігластво буде покараний”.

Постанова слідчого поліції не стала кінцем історії. З його рішенням не погодилися в Ковельській окружній прокуратурі. Прокурори перевіряли законність закриття справи і скасували постанову. Про це повідомила керівниця пресслужби Волинської обласної прокуратури Наталія Мурахевич в телефонній розмові з журналістом.

– Майно (взуття і сумки – прим.) залишилося під арештом. На транспортний засіб накладений спеціальний арешт. Тобто володілець може ним користуватися, але не має права продавати, – додала пані Наталія на додаткові запитання після скасування прокурорами постанови слідчого.

«У матусиних долонях» або про зв’язки між штабами

Благодійний фонд «У матисиних долонях» справді існує. Має київську прописку, але фактично здійснює свою діяльність по багатьох регіонах з Харкова. Це видно на їхньому сайті, на інстаграм-сторінці, в телеграмі. Майже щоденні звіти. Позитивні відгуки старших людей, мамів за допомогу в речах.

Згідно реєстраційних даних, заснований БФ 13.04.2022р. Керівником і співзасновником є молодий чоловік з Харкова Олександр Перевєрзєв.

На сайті «У матусиних долонях» вказано перелік донорів благодійного фонду. Серед них зазначено логотип Humanitarian Resources International Foundation – міжнародна організація, яка була відправником шести тонн нових брендових речей NIKE.

Сріншот з сайту «У матусиних долонях» http://motherspalms.com/

Окрім того, поруч з логотипом фонду HRIF показано «Народний спротив м. Тернопіль» з картинкою, яка використовується у фейсбуці Штабом національного спротиву, як основне фото на сторінці. Здебільшого там поширюються дописи зі сторінки одного депутата Тернопільської міської ради та його дружини.

 

Скріншот зі сторінки у Фейсбуці «Штаб Національного Спротиву Тернопіль»

Взагалі до цієї історії можна приписувати будь-яку контору, яка діє на території в кілька гектарів по вул. Живова, 11 або в своїй назві має слова «штаб», «добровольчий», «народний», «національний», «спротив», «сУпротив». І прив’язувати в причетність до контрабанди, завдяки на початку згаданого пресрелізу.   

Все значно банальніше, окрім хайпу і злості в коментарях під дописами про «контрабанду» брендових речей, в тому числі і на сторінках офіційних джерел.

Речі для малечі і директор благодійного фонду

Вдивляючись в транспортну накладу, бачимо, що відправка з Нідерландів відбулася 06.04.2022. Тобто за тиждень до офіційної реєстрації БФ у Києві.

Олександр Переверзєв –  активний користувач соцмереж. Тож знайти його контакти неважко. Телефонуємо.

– У нас появилися партнери в Королівстві Нідерланди. Протягом наших перемовин з ними ми почали реєстрацію фонду, до якого би надсилалася гуманітарна допомога. Процедура з реєстрацією благодійного фонду затягнулася. Виникла така ситуація, коли прибуває вантаж з Королівства Нідерланди, а юридично фонду ще нема. Відповідно, коли розпочалися, скажемо, ці всі розбірки польотів, митниця запитала, чи є ЄДРПОУ, реєстрація, а фонд не зареєстрований, в процесі. Вони поставили машину на відстій, поки ми не зареєстрували  БФ. Зареєстрували, ніби все добре. Писали листи, Королівство Нідерланди підтвердило, що так – це гуманітарна допомога, ніякі продажі. Ми починаємо забирати вантаж, привозимо в Тернопіль. А тут звідки не з’явись прибувають співробітники СБУ плюс прокуратура, – розповідає директор БФ «У матусиних долонях».

Скріншот з Інстаграм-сторінки Олександра Перевєрзєва

За його поясненнями, фура прибула в Тернопіль по причині, що там був склад, з якого після розвантаження речі мали би попрямувати в Харків.

– Це йде мова про волонтерський склад? – питаємо.
– Не те, щоб волонтерський. Там просто була база, куди прямували вантажі. Не наш штаб. Вказали, куди приїхати, розвантажити і звідки буде розвозитися. Зрозумійте:  це –  логістика, з якою не так легко.
Цей склад вам порадили з Волонтерського штабу Тернополя?
– Ні. Я без поняття. Я просто логістикою не займався. Я лише займався листами. У мене не було розуміння, куди вантаж приїде, хто везе. Це вже потім з перевізниками спілкувався, коли все завертілося.
– Станом на 01 вересня, спілкуючись з пресслужбою Прокуратури  Волинської області, вони повідомили, що кримінальне провадження не закрите і вантаж під арештом.
– Ну так. Вони вже двічі закривали, двічі винесли постанову про закриття за відсутністю складу злочину. Довго щось крутили, але на виході вони так і не побачили складу злочину. У мене на руках є дві постанови про закриття кримінального провадження. А потім по якихось формальних обставинах постанови скасовували. 

Скріншот з Інстаграм-сторінки charityfoundation_ua CHARITABLE ORGANIZATION “MOTHER’S PALMS”

На питання про можливу причетність Ружени Волянської і Добровольчого штабу супротиву, про заяви Володимира Труша, про кільканадцять повідомлень і відео в тернопільських ЗМІ Олександр Перевєрзєв каже, що вперше про це чує.

– Взагалі без поняття про це. Це була вже якась інша гра, інформаційні пертурбації, – дивується він. – Я знаю, що з цього вантажу наш фонд отримав звернення від Волинських дитбудинків на 500 пар дитячих кросівок. У Кривому Розі величезна кількість звернень. Від Харківських дитбудинків теж дуже багато. Ми прийняли рішення, що будемо допомагати дитячим будинкам. Підписуємо з ними договори. Видаємо по запитах, включно з розмірами взуття. Відповідно, цим звітуємо перед донорами.

Щодо низької вартості брендових речей в декларації директор БФ каже, що це заповнював відправник з Нідерландів.

– Ми знали лише, що йде гуманітарний вантаж дитячого спрямування, все. Про його кількість не знали. Потім вже отримав декларацію… Прокуратура писала листи в Нідерланди. У нас є роз’яснення, що це  – дійсно гуманітарна допомога. Ніхто ніяких, скажемо, схем не малював. У нашому фонді на сьогоднішній день 56 тисяч заявок. І пану слідчому кажу, що викладу його номер мобільного, хай до нього дзвонять мами дітей щодо кросівок і всього решти, – резюмує перебіг подій Олександр Превєрзєв.

Паралелі з іншими кримінальними справами про волонтерку

Згідно законодавства про військовий стан в Україні, діє Рада оборони Тернопільської області. До складу Ради входять керівники усіх обласних правоохоронних структур.  Її керівником є той самий начальник Тернопільської ОВА Володимир Труш.

На засіданнях розглядаються також питання про передачі речових доказів у кримінальних провадженнях на потреби ЗСУ. Зокрема – автомобілів, водії яких затримані в нетверезому стані.  Також вилучалося майно в осіб, яким висунута підозра в незаконному збагаченні на псевдоволонтерстві.

Наприклад, у «справі братів Козаків» сім позашляховиків, які визнані речовими доказами, рішенням Ради оборони Тернопільської області передані в одну з військових частин ЗСУ. В іншій кримінальній справі про псевдоволонтера вилучені бронежилети теж передані військовим на передову.

Втім, у випадку з допомогою від Нідерландів у вигляді нового взуття і сумок бренду NIKE питання не розглядалося.

«Радою оборони області не приймалося рішення щодо відчуження, (вилучення)транспортних засобів та товарів зазначених в запиті», – з  відповіді Тернопільської ОВА від 25.07.2022р.

Сухий залишок (замість висновку)

То що ж ми маємо в сухому залишку? Майже п’ять тонн дитячих кросівок і тонна сумок припадає порохом на складах. Їх би мали роздати безкоштовно. Діти пішли до школи, минає тепла пора і поки завершиться слідство чи вчергове закриють справу… зима близько. Кросівки дітям  – хіба що на наступну весну.

Тернопільська ОВА, окрім гучних заяв, ніяких рішень не ухвалила у цій історії. Хоча вище наведені явні приклади присудів Ради оборони Тернопільської області у подібних справах щодо волонтерки. Справа братів Козаків і “бронежилети псевдоволонтера”.

Минуло пів року, як віз, точніше шість тонн дитячих речей, знаходяться під арештом. А могли б так згодитися дітворі восени, до школи. Зате зберігаємо настрої від гучних заяв посадових осіб.

У телефонній розмові 26-го жовтня Олександр Перевєрзєв повідомив, що ці дитячі речі до сих пір знаходяться під арештом десь на Волині.

Того ж дня звернулися по телефону у пресслужбу Волинської обласної прокуратури. Три питання:
– чи зверталися правоохоронці, які ведуть слідство, до Міжнародного фонду гуманітарних ресурсів у Нідерланди?
– на якій стадії кримінальне провадження?
– де зараз шість тонн волонтерської допомоги у вигляді дитячих речей?

– Кримінальне провадження закрите. Прокуратура перевіряє законність закриття цього провадження. Майно перебуває під арештом. Суд розглядатиме його долю 15-го листопада. Щодо листування з Фондом у Нідерландах слідчі не кажуть нічого, – повідомила по телефону керівниця пресслужби Волинської обласної прокуратури Наталія Мурахевич.