31.03.2023
Українська монета вперше в історії стала найкращою в світі

Українська монета вперше в історії стала найкращою в світі

Торік, у 2022 році дві українські монети стали переможцями номінацій міжнародного конкурсу Coin of the Year (“Монета року”). Ідеться про 10-гривневу срібну монету “25 років Конституції України” та 5-гривневу “До 30-річчя незалежності України”.

Цього року конкуренція була важкою для учасників конкурсу «Монета року». Переможці в 10 категоріях мали численні результати голосування, причому Канада, Україна та Австрія вирвали вперед з кількома перемогами.

Програма «Монета року» — це міжнародний конкурс, який проводить World Coin News для визнання та заохочення видатного дизайну та інновацій монет у всьому світі. Програма 2023 року, яку спонсорує The Journal of East Asian Numismatics , відзначає монети, датовані 2021 роком, у 10 категоріях конкурсу за рішенням міжнародного журі.

Співробітники COTY не надто терпляче чекали на отримання результатів. Оскільки до складу журі було ретельно відібрано понад 100 осіб з усього світу, ніхто не міг здогадуватися, хто стане першим. На момент підрахунку останнього голосу перемогу з великою перемогою отримало українське 30-річчя Незалежності України.

«Інтерес до української монетної справи був високим у номінаційному комітеті COTY цього року на конкурсі, оскільки Банкнотно-монетний двір Національного банку України отримав сім номінацій у шести з 10 категорій. Журі також дуже зацікавилося цими виборами, проголосувавши за перемогу в номінаціях «Найкраща сучасна монета» та «Найхудожніша монета», — зазначив Томас Майкл, координатор COTY, учасник World Coin New та аналітик ринку NumisMaster.

Монета-переможець має приголомшливий дизайн, гідний перемоги в категорії «Найхудожніший». На аверсі зображені лелеки, що летять над полем традиційних українських текстильних узорів. У верхній частині малюнка розташований герб України. На реверсі зображено вишиту стрічку, що нагадує ланцюг ДНК, що символізує код нації.

«Переможець у номінації «Найхудожніша монета» до 30-ї річниці Незалежності України з делікатним кольором і гарним дизайном у номіналі 5 гривень отримав найвищу нагороду COTY, переконливо отримавши 30 відсотків голосів, перевищивши вдвічі свого найближчого конкурента. Це дуже незвично для загального чемпіона COTY перемагати з таким великим відривом», – сказав Томас Майкл.

Окрім загальної перемоги, Україна також привернула увагу в категорії «Найкраща сучасна подія» своєю монетою до 25-ї річниці Конституції України.

Вони були не єдиною країною, яка забрала додому кілька нагород цього року. Канада лідирувала як у категоріях «Найкраща корона», так і в категоріях «Найкраща монета в обігу» з монетами «Сірий вовк інь-ян» і «100-річчя Bluenose» відповідно. Минулого року Австрія виграла додому три категорії, а також загальну нагороду, але цього року їхня конкуренція була набагато складнішою. Тим не менш, вони виграли категорію «Найкращий біметалік» за свою срібно-ніобієву монету «Розумна мобільність» і категорію «Найінноваційніший» за хвилясту S-подібну монету із зображенням Чумацького шляху.

Цьогорічний конкурс COTY також став першою перемогою для Токелау, який отримав категорію “Найнадихаючіший”. Загалом, цього року переможці категорій поставили перед суддями важкий виклик.

Хочемо зазначити, що художник з Тернопільщини Олег Шупляк є автором монети.

Переглянути 10 кращих монет в різних номінаціях можна тут:
Довідка
Цього року на міжнародний конкурс “Монета року 2023” надійшло 2300 монет, випущених у 2021 році по всьому світу. Вже визначено 100 найкращих, серед них 7 монет України піднялись на вершину.
По 10 монет у 10 категоріях конкурсу стали найкращими 100 монетами року. Серед них професійне міжнародне журі в першому раунді голосування за нагороду «Монета року 2023» обирало найкращі 10 – по одній переможниці у кожній номінації. З них у другому раунді голосування оберали головну “Монету року 2023”.
Конкурс проводить видання World Coin News і спонсорує Журнал східноазіатської нумізматики. Щороку Номінаційний комітет конкурсу обирає 100 найкращих монет світу.
Із приблизно 2300 монет, виготовлених у 2021 році, Номінаційний комітет відібрав майже 400 кращих монет із 40 країн лише за чотири години!
Номінація “Монета про події найбільшого історичного значення”
Цього року Номінаційний комітет мав цікаву дискусію щодо значення смерті історичної особи на відміну від її народження чи дати її важливого історичного акту чи відкриття. Визначились, що найважливішим є саме подія чи відкриття, яке подарувала людству видатна особистість.
У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшла монета України “250 років Львівській астрономічній обсерваторії”, номінал 5 гривень.
Номінація “Найкраща монет апро сучасну подію”
Номінація «Сучасна подія» вже традиційно стала величезною за обсягом, що відображає зростаючу швидкість приголомшливого розвитку 20-21 століть. 10 монет-номінантів охоплюють широкий діапазон: від воєн до політичних подій і від відеоігор до мікрочіпів і дослідження космосу. У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшла срібна монета “25-річчя Конституції України”, номінал 10 гривень. Дизайнер монети – Владислав Яровий.
Номінація “Найкраща біметалева монета”
Це — одна з трьох категорій цього року, яка містить монети з 10 різних країн. Дві інші були «Обігові» та «Інноваційні», що відображає вплив конкурсу «Монета року» на розвиток виробництва обігових монет.
Номінація “Найкраща золота монета”
Завжди дуже конкурентоспроможна категорія в голосуванні, вибір найкращої золотої монети цього року викликав активні дебати навіть у процесі номінації.
У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшла монета України “30-річчя Незалежності України”, номінал 250 гривень.
Номінація “Найкраща срібна монета”
Цього року у номінації «Найкраща срібна монета» монети дуже різних, але неймовірно динамічних дизайнів знайшли свій шлях до 10-ки фіналістів. У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшло ДВІ монети України – “Спадщина” і “30-річчя Незалежності України”.
Номінація “Найкраща крона”
Традиційна крона трансформувалась у 21-му столітті, тож Номінаційний комітет шукає підходи до балансу дизайну та елементів у сучасних пам’ятних монетах розміром з крону.
Номінація “Найкраща обігова монета”
Номінаційний комітет ретельно перевірив широкий спектр обігових монет, у якому було представлено 10 країн від Північної до Південної Європи та Північної до Південної Америки. Це дуже різноманітна група, але всі вони мають спільний знаменник: кожна з них присвячена пам’ятним подіям, важливим для людей їх рідної країни.
Номінація “Найхудожніша монета”
Комітет з номінацій тут виявив деякі з найкрасивіших монет у широкому асортименті виробництва 2021 року. Тепер справа за професійним журі, що складається з експертів з усього світу, щоб визначити найкращу монету в цій групі. Саме поєднання таких різнорідних точок зору робить цю категорію такою захоплюючою для наслідування.
У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшла монета України з недорогоцінних металів “30-річчя Незалежності України”, номінал 5 гривень. Дизайнер монети – відомий український художник Олег Шупляк з Бережан, що на Тернопільщині. Ця монета врешті й перемогла!
Номінація “Найбільш інноваційна монета”
10 монет, які змагатимуться за нагороду «Найінноваційніший» цього року, стосуються низки тем. Форми, метали, конструкції та техніки представлені переважно у формі пам’ятних монет; однак кожна монета стоїть окремо від інших як єдина монета в обігу в категорії. Найцікавіше буде подивитися, як на цю обставину відреагує суддівська колегія.
Номінація “Найбільш надихаюча монета”
Цього року натхнення прийшло до номінації через багато форм, включаючи героїзм, милосердя, відданість, політичну активність, терпіння, самовідданість, націоналізм, красу, ненасильницький опір, чудеса та роботів. Ця категорія переповнена гідними кандидатами!
У цій категорії до 10 кращих монет світу увійшла монета України з недорогоцінних металів “Василь Сліпак”, номінал 2 гривні.
Отже, визначення 100 кращих монет світу знаменує початок фази голосування за монети, що отримають нагороди.
Журі з понад 100 експертів з усього світу визначалипереможця в кожній із 10 категорій, з яких буде обрали найкращу монету року. І це виявилась монта з України, авторства уродженця з Тернопільщини.