27.03.2023
Чому жертва ніколи не може бути винна у зґвалтуванні ФОТО: ZMINA

Чому жертва ніколи не може бути винна у зґвалтуванні

Звинувачення жертви, що вона винувата у трагедії,  принаймні частково, є дуже поширеним у нашому суспільстві. Історія про хлопців з Івано-Франківська, які знущались над дівчатами та викладали відео з відповідним контентом на своїх профілях в Instagram та Telegram, облетіла мережу та викликала обурення у багатьох. Проте були й ті, хто підтримував хлопців і засуджував дівчат. Мовляв, вони прийшли на вечірку та зловживали алкоголем, тому самі винні у тому, що з ними сталося.
У цьому матеріалі «Очевидця» ми хочемо наголосити, що ніхто не повинен бути у небезпеці лише тому, що прийшов на вечірку. І надмірне споживання алкоголю – не ознака того, що людина готова, щоб з нею робили все, що заманеться.
Чому жертва не може бути винна у зґвалтуванні?
Психотерапевтка-психіатрка Ольга Чорненька в коментарі «Очевидцю» підкреслила, що коли немає згоди на якусь дію – це насильство.
«На кожну конкретну дію має бути згода. Якщо такого не було – це зґвалтування. Чому жертва не винна? Якщо чоловік чи жінка порушує чиїсь кордони, не отримуючи на це згоди – лише він несе за це відповідальність», – розповіла психотерапевтка-психіатрка.
Фото з відкритих джерел 
Також вона пояснила, коли людина несе відповідальність:
«Не важливо: чи ти п’яна, чи ти прийшла сама, ти навіть голою можеш ходити перед ним, але якщо ти не дозволила йому щось робити зі своїм тілом, отже, це – зґвалтування. На кожну дію треба мати дозвіл, якщо тобі кажуть «так», а потім кажуть «ні» – це значить «ні». Не кожен розуміє, які можуть бути наслідки. Якщо ми когось кривдимо, вирішуємо щось за людину самі, трактуємо якось її поведінку і робимо щось з людиною без її дозволу – ми за це відповідальні та маємо нести відповідальність».
Додамо, що схильність звинувачувати жертву маргіналізує, зводить до мінімуму злочинне діяння і знижує ймовірність того, що люди виступлять і повідомлять про те, що з ними сталося. Це також зменшує шанси на те, що насильство не повториться знову.
Розберемося тепер із ситуаціє з хлопцями-блогерами. Вони знімали  непритомних дівчат на відео, домагались та кривдили їх. І все це викладали в Instagram. Сам організатор вечірок у своїх соцмережах називав дівчат «шл*хами», а його гасло звучало так: «Покажемо вам, які кругом ш***и». На щастя, ця резонансна справа швидко дійшла до правоохоронців.
Блогер хизувався, як гвалтує дівчат / Скріншот із соцмереж
Першою розповіла цю історію громадська діячка і режисерка Ярослава Кравченко. «Очевидцю» вдалось поспілкуватись із Ярославою.
Вона вважає, що розголошення цієї історії як мінімум надасть ширшої інформації для суспільства про те, що таке насильство і зґвалтування:
«А вже вирок може повпливати на кількість даних злочинів. Сподіваюсь»,  – додала Ярослава Кравченко.
Також Ярослава розповіла, що після розголосу ситуації до неї надходили закиди: мовляв, дівчата самі винні у зґвалтуванні, проте більшість – все ж свідомі люди, які розуміють, що жертва не може бути винна.
Правоохоронці проводять обшуки у фігурантів справи / Фото Нацполіції
Відсутність можливості поділитися своїми переживаннями та відреагувати на травму може викликати симптоми ПТСР
Люди, які зазнали сексуального насильства, не завжди одразу звертаються за допомогою через почуття сорому та провини. Але травматичні спогади зберігаються у свідомості та можуть провокувати почуття тривоги та депресивні стани навіть через багато років.
Відсутність можливості поділитися своїми переживаннями та відреагувати на травму може викликати симптоми ПТСР (посттравматичний стресовий розлад, – прим.), а це: нічні жахіття, флешбеки, безсоння, проблеми з концентрацією, паніку.
«Головне – це говорити про травму, не мовчати. Розуміти, що винні повинні бути покарані. Треба відновити справедливість. Тобто той, хто скривдив, має понести відповідальність. Тільки після цього відновиться справедливість, що є важливим для зцілення жертви. Проте іноді, коли кривдник не був покараний з різних на те причин, необхідно йти далі з опрацюванням травми. Також варто дати собі час, пожаліти себе, не робити себе винною, шукати підтримки, ділитись переживаннями. Це –  дуже важливо», – розповіла нам в коментарі психотерапевтка-психіатрка Ольга Чорненька.
Як підтримати людину, яка зазнала зґвалтування?
Психологиня Єлизавета Левченко надала рекомендації, як підтримати людину, яка пережила насилля:
1. Не розпитувати та не звинувачувати;
2. Надати людині увагу, підтримку та піклування;
3. Якщо вона сама буде готова говорити, то вислухати без засуджень та дорікань, сказати важливі слова: «Я поруч, ти можеш не мене покластися, ми з цим впораємось. Ти не сама»!