01.06.2023
«Україна тримається на волонтерах». Як БФ «Shelter Ternopil» допомагає десяткам тисяч людей

«Україна тримається на волонтерах». Як БФ «Shelter Ternopil» допомагає десяткам тисяч людей

Тернопільська волонтерка Мар’яна Юлик разом з однодумцями у перші дні війни організувала тимчасовий прихисток для переселенців у спорткомплексі. Згодом зареєструвала благодійний фонд «Shelter Ternopil», який донині надає гуманітарну допомогу ВПО, військовим та волонтерам в інших регіонах країни.

За 10 місяців війни тернопільські волонтери допомогли десяткам тисяч людей і надали десятки тонн необхідних речей та продуктів.

30 тис. людей знайшли прихисток у «Shelter»

У перші дні війни Тернопіль щодня приймав тисячі осіб, які рятувалися з територій, де почалися активні бойові дії. Місцем одного із прихистів став спорткомплексу «Workout Hall» на вулиці Шептицького.

«Думаю, ніхто ніколи не забуде 24 лютого 2022 року.  Ми з чоловіком прокинулися від повідомлень батьків, що почалася війна. І хоча спочатку не розуміли, який масштаб того, що відбувається, були паніка і страх, моя сім’я прийняла рішення, що не покидатиме Україну, бо якщо всі поїдуть, то хто тоді буде допомагати людям? А побачивши, який наплив людей прямує через Тернопіль і яким буквально нікуди йти, вирішили облаштовувати тимчасовий прихисток, –  пригадує засновниця благодійного фонду «Shelter Ternopil» Мар’яна Юлик. – Шукаючи місце,  де людям буде максимально комфортно, вирішили відкрити двері нашого сімейного спорткомплексу «Workout Hall». Адже приміщення могло вмістити десятки людей, там було опалення і гаряча вода.  Буквально за день-два ми закупили все необхідне на перший час – матраци, постільну білизну, рушники та одноразовий посуд, і вже 26 лютого прийняли перших 20 переселенців».

Прихисток працював цілодобово і безкоштовно. Волонтери – знайомі Мар’яни – чергували у дві зміни. Завдяки рестораторам-благодійникам – «Три Миколи», «5 кілометр» –  мешканці були забезпечені повноцінним харчуванням.

«Спершу відкрили один зал для переселенців, а через декілька днів, коли наплив людей не меншав і місяця не вистачало  – облаштували ще й додатковий. Також згодом зробили дитячу ігрову зону, – розповідає Маряна Юлик.- Ми були шоковані від тих масштабів, з якими стикнулися. Перші п’ять днів спали, мабуть, по 1-2 годині на добу.  Коли людей все більшало, знову докупляли матраци, приносили з дому все, що мали. Десь у березні чи квітні за один день ми прийняли майже 200 осіб! Ми не ставили мешканцям ніяких обмежень щодо часу перебування. Більшість зупинялися, так би мовити, транзитом – на ніч або кілька і їхали за кордон чи в інше місто. Але було немало й таких, які жили в нас місяць і довше – поки шукали інше житло тут, в Тернополі, а дехто повертався додому. У нас досі є сім’я, яка живе у прихистку з перших днів».

Волонтерки «Shelter Ternopil»

Не могли пройти волонтери і повз проблеми поселення людей з домашніми улюбленцями, адже часто їм доводилося чути відмови.

«Тому, – додає Мар’яна, – наша сім’я реорганізувала офісне приміщення на вулиці Коперника. Там ми зробили спеціальну площу для проживання людей з тваринками, де могли поселити 20-30 осіб. Ми з дівчатами-волонтерами сміялись, що в нас не було хіба великої рогатої худоби. Люди приїжджали з різними домашніми улюбленцями: від котів і собак різних порід та віку, до пташок, щурів, кролів, папугаїв, ховрашків і навіть степової білки. Одна із кішок в нашому шелтері навіть народила кошенят».

Практично до середини червня волонтери працювали на два прихистки. Проте з часом питання із тимчасовим помешканням не стояло вже так гостро, бо люди шукали квартири чи інше окреме та постійне житло. Тож сім’я дівчини разом із небайдужими дооблаштували прихисток на Коперника і перетворили його на безкоштовний хостел для ВПО.

 

«Зараз спорткомплекс вже працює за призначенням, а в іншому приміщенні можемо надати тимчасове житло близько 30-ти людям одночасно. Завдяки допомозі благодійників встановили там душову кабіну і оновили каналізаційну систему. Також облаштували невеличку, але дуже комфортну кухню/їдальню з усім необхідним – холодильником, плитою, мікрохвильовою піччю тощо. Прихисток має декілька кімнат, тож у людей вже з’явився  особистий простір, чого не було у великому спортзалі», – констатує Мар’яна Юлик.

За підрахунками волонтерки, від початку війни вони надали тимчасовий прихисток близько 30 тисячі людей.

Допомога ВПО і захисникам

Окрім надання житла переселенцям, волонтери також надають гуманітарну допомогу військовим та цивільному населенню, регулярно відправляють допомогу в інші області та на передову.

Волонтери повністю одягнули хлопців у флісові балаклави – 71шт, які виготовили самостійно. Це – передова, Донецький напрямок

«У лютому, коли тільки починали свою роботу, ми тоді не думали, що станемо офіційним благодійним фондом і зможемо допомогти, без перебільшень, тисячам людей, – каже Мар’яна. –  Але про Shelter дуже швидко дізналися багато людей, які захотіли допомогти. Спочатку багато продуктів, одягу та засобів гігієни приносили друзі і небайдужі тернополяни, які дізнавалися про нас із соцмереж. Потім я почала отримувати пропозиції допомоги і від друзів та знайомих з-за кордону. Тож зрозуміла, що варто цю діяльність офіційно оформити, щоб мати можливість допомагати іншим. Тож вже наприкінці березня я зареєструвала «Благодійний фонд «Shelter Ternopil» і стала його керівницею офіційно».

Спочатку допомогу видавали у спорткомплексі, проте згодом облаштували гуманітарний штаб на вул. Будного. Перші місяці видача відбувалася щодня. За допомогою за день приходили до 200 людей.

Також волонтери почали відправляти допомогу спочатку в Київ, потім – у Кривий Ріг, Миколаїв, Харків, Житомир, Бородянку, Гостомель, Черкаси, Запоріжжя, Полтаву, на Луганщину та Донеччину.

«Окрім допомоги людям, фонд має можливість допомогти і тваринам. Благодійники зі Швеції з «UkrainaHjälpen» передавали великі партії корму для котів і собак. Частинку цього вантажу ««Shelter» видавав ВПО, які мають домашніх улюбленців та проживають у Тернополі, а більшість передали прихисткам та організаціям, які опікуються тваринами на Тернопільщині та в інших регіонах», – додає Мар’яна Юлик.

 

Засновниця «Shelter Ternopil» наголошує, що її організація має можливість допомагати в таких масштабах завдяки підтримці численних благодійників. Адже організації допомагають і українці, які проживають в інших країнах, і іноземці.

 

«Без наших благодійників ми б не впорались. Щиро дякую нашим партнерам зі Швеції, Франції, Польщі, Іспанії, США. Велике спасибі місцевим небайдужим людям, які долучаються та підтримують нас. Також я неймовірно вдячна своїм волонтерам – дівчатам і хлопцям, бійцям добробату «Тайфун», бо волонтерська праця насправді дуже складна. І це не лише гарні фотографії з посмішками та обіймами у соцмережах, це – недоспані ночі, жертвування власним часом та інколи здоров’ям. Але, вважаю, що саме на волонтерах нині тримається Україна», – акцентує Мар’яна.

Волонтери передали у Нововоронцовку на Херсонщині плити та холодильники. Позаду жінки – її будинок після обстрілів. Зараз будівлю відновлюють і тільки три прилади у будинку працюють, два із яких – плита та холодильник, яку передали з «Shelter Ternopil»
Бойлер БФ передав у Херсонську область

Один у полі не воїн

Нині обсяги допомоги вже зменшилися, проте волонтерам вдається продовжувати підтримувати цивільних та військових.

«Це не дивно, що обсяги допомоги стали меншими, адже у людей вичерпуються ресурси та можливості. Та й люди «вичерпуються». Окрім того, будь-яка негативна подія, якою б вона не була важкою, має тенденцію до забуття, особливо тими людьми, які не проживають її на собі, – констатує волонтерка. – Але саме ті люди, які продовжують нам допомагати, вони дають нам сили і мотивацію продовжувати свою діяльність. Бо попри всі труднощі і негативні моменти, які трапляються, завжди є промінчик світла і добра. А ще одна неймовірно сильна мотивація для нас – це беззаперечна віра в нашу перемогу».

Тому Мар’яна Юлик переконана, що у такий складний час варто об’єднуватися і підтримувати один одного.

«Самому майже нереально хоча б щось зробити, але коли людей багато – вони неймовірні сильні! Як-то кажуть, один у полі не воїн. І можу запевнити, що ми продовжуватимемо свою діяльність, поки в цьому буде потреба», – підсумовує тернополянка.

***

Якщо ж вам потрібен прихисток чи маєте будь-які інші питання або пропозиції, то телефонуйте за номером: 093 704 7178. Пишіть в соцмережах «Shelter Ternopil» у фейсбуці та інстраграмі.

Наразі прихисток потребує на постійній основі чай, каву, сухі сніданки, крупи, макарони, дитяче харчування, печиво, солодке. Допомоги потребують і наші захисники.

Можна також перераховувати кошти за наступними реквізитами:

ГРИВНЕВИЙ
Найменування отримувача:
БО БФ ШЕЛТЕР ТЕРНОПІЛЬ
Код отримувача:
44681514
Рахунок отримувача:
UA303387830000026008055139204

ВАЛЮТНІ
$
БФ Шелтер Тернопiль БО
IBAN Code
UA693387830000026005055000961

БФ Шелтер Тернопiль БО
IBAN Code
UA633387830000026005055000002